Moskwa karze dowódców. Brytyjski wywiad o rozliczeniach w rosyjskiej armii

Rosja odsunęła co najmniej dwóch wysokich rangą dowódców za niepowodzenia na Ukrainie, a rozpowszechniona w jej siłach zbrojnych kultura unikania odpowiedzialności utrudnia dowodzenie i odzyskanie inicjatywy - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.
Zobacz wideo

"W ostatnich tygodniach Rosja zwolniła wysokich rangą dowódców, którzy, jak uznano, słabo spisali się podczas początkowej fazy inwazji na Ukrainę. Generał porucznik Siergiej Kisiel, który dowodził elitarną 1. Gwardyjską Armią Pancerną, został zawieszony za niezdobycie Charkowa. Wiceadmirał Igor Osipow, który dowodził rosyjską Flotą Czarnomorską, prawdopodobnie również został zawieszony po zatopieniu krążownika Moskwa w kwietniu. Szef rosyjskiego sztabu generalnego Walerij Gierasimow prawdopodobnie pozostaje na stanowisku, ale nie jest jasne, czy cieszy się zaufaniem prezydenta Putina" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"W rosyjskim systemie wojskowym i bezpieczeństwa prawdopodobnie przeważa kultura tuszowania i zrzucania odpowiedzialności na innych. Wielu urzędników zaangażowanych w inwazję na Ukrainę będzie prawdopodobnie w coraz większym stopniu rozpraszanych przez wysiłki mające na celu uniknięcie osobistej winy za niepowodzenia operacyjne Rosji. To prawdopodobnie jeszcze bardziej obciąży rosyjski scentralizowany model dowodzenia i kontroli, ponieważ oficerowie coraz częściej starają się pozostawiać kluczowe decyzje swoim przełożonym. W takich warunkach Rosji trudno będzie odzyskać inicjatywę" - wskazano w komunikacie brytyjskiego wywiadu.

Wojna w Ukrainie trwa już 86 dni

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego. Plan Moskwy zakładał błyskawiczne zdobycie większości terenów - z Kijowem włącznie. Niewiele z tych planów wyszło i dowództwo rosyjskie zdecydowało się na ofensywie w Donbasie. Na razie największym miastem, nad którym kontrolę przejęły siły rosyjskie jest Mariupol.  Armia cały czas ponosi duże straty, także wśród oficerów i dowódców.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM