Rosyjska Duma rozważy zniesienie limitów wieku dla zawodowych żołnierzy. W Donbasie powoływani są inwalidzi

Duma Państwowa Rosji rozważy zniesienie wszelkich ograniczeń wieku dla zawodowych żołnierzy służących w rosyjskim wojsku, co oznaczałoby, że będą do niego mogli wstępować Rosjanie po 40. i obcokrajowcy po 30. roku życia - poinformowała brytyjska stacja Sky News.
Zobacz wideo

"Do używania broni o dużej precyzji, obsługi broni i sprzętu wojskowego, potrzeba wysoko wykwalifikowanych specjalistów (...) Doświadczenie pokazuje, że stają się nimi w wieku 40-45 lat" - napisano na stronie internetowej niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy od początku inwazji na ten kraj rosyjskie wojsko straciło już prawie 29 tys. żołnierzy i tysiące sztuk sprzętu wojskowego.

SBU: Wojska samozwańczych republik ludowych powołują inwalidów

W wojskach samozwańczych, kontrolowanych przez Moskwę Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej walczą nawet inwalidzi - poinformowała w piątek na Facebooku Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), która opublikowała zeznania jeńca z tych terenów, zmobilizowanego mimo częściowej utraty wzroku.

"Ukraińskie wojska zadają przeciwnikowi takie straty, że w celu uzupełnienia swoich jednostek Rosjanie powołują do wojska nawet osoby niepełnosprawne. (...) Ci "żołnierze" nigdy nie stanęli przed wojskową komisją lekarską, bo "wielkiej rosyjskiej armii" wszystko jedno, kogo posyła się na pierwszą linię frontu" - czytamy w komunikacie SBU.

"Jestem inwalidą, od dzieciństwa nie widzę na jedno oko. Byłem świadkiem, jak w Nowoazowsku (na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej - PAP) brali do wojska dosłownie każdego, w tym osoby z jedną ręką. Mówili nam, że wszystko będzie dobrze, na wojnie nie ma żadnych ostrzałów, a my będziemy po prostu stać na posterunkach i sprawdzać dokumenty" - relacjonował żołnierz w nagraniu opublikowanym przez SBU.

Wojskowy z grupą inwalidzką dobrowolnie oddał się w ukraińską niewolę. "Złożyłem broń, ponieważ to nie jest nasza wojna" - tłumaczył jeniec.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM