Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Finlandii. Kurek zostanie zakręcony w sobotę

Gazprom Export przerwie w sobotę dostawy gazu ziemnego do Finlandii - podała fińska państwowa spółka energetyczna Gasum. Finlandia nie zgodziła się, by za surowiec płacić Rosjanom w rublach.
Zobacz wideo

Gazprom Export poinformowała Gasum, fińską spółkę gazową, o wstrzymaniu dostaw gazu. Kurek zakręcony zostanie w sobotę o godzinie 4.00 (7 rano czasu polskiego) - podaje agencja Reutera.

Dyrektor generalny Gassum  Mika Wiljanen zapewnił, że spółka "starannie przygotowała się na tę sytuację" i dostawy gazu "w ciągu najbliższych miesięcy" będą prowadzone, o ile nie dojdzie do zakłóceń w samej sieci przesyłowej. Dodał, że "w nadchodzącym sezonie letnim, Gasum będzie dostarczać klientom gaz ziemny z innych źródeł poprzez gazociąg Balticconnector".  - Stacje tankowania gazu Gasum w obszarze sieci gazowej będą nadal normalnie funkcjonować - podkreślił.

Money.pl - powołując się na największy dziennik fiński "Helsingin Sanomat"  - informuje, że rozwiązaniem problemu z dostawą gazu ma być też dzierżawa terminala LNG. Ten miałby zostać oddany do eksploatacji przyszłej zimy. Konieczne jest zbudowanie struktur portowych dla statku zarówno u wybrzeży Finlandii, jak i Estonii. Szacuje się, że całkowity koszt projektu w ramach 10-letniej dzierżawy to ok. 460 mln euro.

Decyzja Kremla 

O możliwości odcięcia dostaw gazu z Rosji fińscy politycy zostali poinformowani w ubiegłym tygodniu. To, jak wskazują analitycy, reakcja na fakt, że fiński importer gazu Gasum skierował do arbitrażu umowy na dostawy gazu, którą podpisał ze spółką Gazprom Export. Nie zgadzał się, by płacić za gaz w rublach.

Decyzja Kremla zbiega się też z głosowaniem, do którego kilka dni temu doszło w fińskim parlamencie. We wtorek odbyło się głosowanie za przyłączeniem kraju do struktur NATO. Za opowiedziało się 188 parlamentarzystów, przeciwnych było ośmiu.

W Finlandii niemal 100 proc. zużywanego gazu pochodzi z Rosji (w tym surowiec dostarczany przez Estonię), ale gaz stanowi  ok. 5 proc. ogólnego zapotrzebowania na energię w kraju. Jedynie ok. 30 tys. gospodarstw domowych korzysta z gazu; duża część z nich nie zużywa go do celów grzewczych. Gaz ziemny ma znaczenie przede wszystkim dla różnych procesów przemysłowych w kraju, w tym przemysłu drzewnego, stalowego czy branży spożywczej.

W ostatnim czasie rząd Finlandii zdecydował o znaczącym zwiększeniu krajowej produkcji biogazu oraz wykorzystania go w transporcie ciężkim. W kwietniu władze rozpoczęły też współpracę z Estonią w celu realizacji dostaw gazu ziemnego drogą morską.

TOK FM PREMIUM