Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Finlandii. Kurek zostanie zakręcony w sobotę
Gazprom Export poinformowała Gasum, fińską spółkę gazową, o wstrzymaniu dostaw gazu. Kurek zakręcony zostanie w sobotę o godzinie 4.00 (7 rano czasu polskiego) - podaje agencja Reutera.
Dyrektor generalny Gassum Mika Wiljanen zapewnił, że spółka "starannie przygotowała się na tę sytuację" i dostawy gazu "w ciągu najbliższych miesięcy" będą prowadzone, o ile nie dojdzie do zakłóceń w samej sieci przesyłowej. Dodał, że "w nadchodzącym sezonie letnim, Gasum będzie dostarczać klientom gaz ziemny z innych źródeł poprzez gazociąg Balticconnector". - Stacje tankowania gazu Gasum w obszarze sieci gazowej będą nadal normalnie funkcjonować - podkreślił.
Money.pl - powołując się na największy dziennik fiński "Helsingin Sanomat" - informuje, że rozwiązaniem problemu z dostawą gazu ma być też dzierżawa terminala LNG. Ten miałby zostać oddany do eksploatacji przyszłej zimy. Konieczne jest zbudowanie struktur portowych dla statku zarówno u wybrzeży Finlandii, jak i Estonii. Szacuje się, że całkowity koszt projektu w ramach 10-letniej dzierżawy to ok. 460 mln euro.
Decyzja Kremla
O możliwości odcięcia dostaw gazu z Rosji fińscy politycy zostali poinformowani w ubiegłym tygodniu. To, jak wskazują analitycy, reakcja na fakt, że fiński importer gazu Gasum skierował do arbitrażu umowy na dostawy gazu, którą podpisał ze spółką Gazprom Export. Nie zgadzał się, by płacić za gaz w rublach.
Decyzja Kremla zbiega się też z głosowaniem, do którego kilka dni temu doszło w fińskim parlamencie. We wtorek odbyło się głosowanie za przyłączeniem kraju do struktur NATO. Za opowiedziało się 188 parlamentarzystów, przeciwnych było ośmiu.
W Finlandii niemal 100 proc. zużywanego gazu pochodzi z Rosji (w tym surowiec dostarczany przez Estonię), ale gaz stanowi ok. 5 proc. ogólnego zapotrzebowania na energię w kraju. Jedynie ok. 30 tys. gospodarstw domowych korzysta z gazu; duża część z nich nie zużywa go do celów grzewczych. Gaz ziemny ma znaczenie przede wszystkim dla różnych procesów przemysłowych w kraju, w tym przemysłu drzewnego, stalowego czy branży spożywczej.
W ostatnim czasie rząd Finlandii zdecydował o znaczącym zwiększeniu krajowej produkcji biogazu oraz wykorzystania go w transporcie ciężkim. W kwietniu władze rozpoczęły też współpracę z Estonią w celu realizacji dostaw gazu ziemnego drogą morską.
-
Zapadł drugi wyrok w sprawie znanego aktora Jerzego S.
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
-
Większość Polek i Polaków wzięłaby udział w referendum ws. aborcji. "Nie chcą mieć prawa rodem z republik islamskich" [SONDAŻ]
-
PiS szykuje podwyżkę 500 plus? Ekspertka policzyła. "To i tak nie pokryje inflacji"
-
Policja opublikowała zdjęcie poszukiwanego 24-latka. Miał zabić dwie osoby. Trwa obława
- Marcin W. w rękach policji. Jest podejrzany o zabójstwo dwóch osób
- Papież Franciszek nadal w szpitalu. Watykan podał, kto odprawi mszę w Niedzielę Palmową
- Konfederacja, elektromobilność i "Krok niewystarczający, żeby wygrać wybory", czyli Trzaskowski zamiast Tuska
- Daniel Obajtek wybrany na nową kadencję. Szefem Orlenu ma być przez kolejne 3 lata
- "Wielki dzień hańby dla MKOI". Czy Polska powinna zbojkotować igrzyska olimpijskie w Paryżu?