Nowa rosyjska lista osób objętych sankcjami. Media: w wykazie m.in. nieżyjący senatorowie i Morgan Freeman

963 Amerykanów, w tym prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, jest na rosyjskiej liście osób objętych sankcjami odwetowymi wprowadzonymi wobec USA. Osoby te mają całkowity zakaz wjazdu na terytorium Rosji - poinformowała agencja Reutera, powołując się na MSZ w Moskwie. Zagraniczne media zwracają uwagę, że w wykazie ujęto też... osoby zmarłe.

Na liście tej, obok Bidena, znajdują się także sekretarz stanu USA Antony Blinken, szef CIA William Burns i dyrektor FBI Christopher Wray. Według agencji Reutera to symboliczny dowód na pogarszanie się stosunków amerykańsko-rosyjskich od inwazji Rosji na Ukrainę.

"Podkreślamy, że wrogie działania podjęte przez Waszyngton będą wracać jak bumerang w postaci odpowiednich reakcji" - napisało rosyjskie MSZ w komunikacie. 

"Rosja zaatakowała też Hollywood"

Amerykańskie media zwracają uwagę, że w zawierającym 963 nazwiska wykazie osób objętych zakazem wjazdu do Rosji są też dziennikarze, prawnicy, osoby związane z branżą technologiczną, przedstawiciele popkultury. Także osoby już nieżyjące.

Wśród zmarłych, którzy znalazły na rosyjskiej liście sankcyjnej, znaleźli się senatorowie John McCain (zmarł w 2018 roku), Harry M. Reid (2021 roku.) i Orrin G. Hatch (2022 roku).

Na liście są także filmowcy, w tym np. Morgan Freeman i Rob Reiner. CNN komentuje, że "Rosja zaatakowała także Hollywood".

DOSTĘP PREMIUM