O żółwich zmysłach, żółwiach w fosie we Wrocławiu i wiele więcej. Dzień Żółwia w TOK FM! Słuchaj i dowiedz się więcej

23 maja po raz 23. obchodzimy Światowy Dzień Żółwia. W radiu TOK FM o żółwiach mówimy nie tylko w ich święto. Zebraliśmy dla Państwa najciekawsze żółwiowe podcasty.
Zobacz wideo

Ale zanim odeślemy do naszego archiwum, warto dziś posłuchać programu TOK360 także dla gadzich wątków. O 19:20 Adam Ozga będzie rozmawiał z Borysem Kalą - wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody Salamandra, kierownikiem programu Chelonia. W Wielkopolsce powstaje nowy rezerwat żółwi błotnych - jedynych naturalnie występujących przedstawicieli tego gatunku w Polsce. W ramach przygotowań trwają odłowy żółwi ozdobnych, w tym najbardziej znanych żółwi czerwonolicych, które zagrażają rodzimej faunie i florze. Dlaczego na tereny w okolicach wypuszczono owce, co stanie się z odłowionymi żółwiami, jak przebiega czynna ochrona gniazd i małych żółwi błotnych? O tym w rozmowie Adama Ozgi w TOK360 - podsumowaniu dnia.

Poniżej prezentujemy listę najciekawszych rozmów o naszych rodzimych żółwiach, ich zmysłach, o żółwiach w popkulturze, odpowiedzialnej terrarystyce i nie tylko.

Żółwie w fosie we Wrocławiu, o żółwiu jako symbolu małego sabotażu i wiele więcej

Niedawno żółw Jonathan, symbol wyspy św. Heleny, skończył 190 lat, stając się najstarszym znanym w historii żółwiem i jednocześnie najstarszym lądowym zwierzęciem na świecie. Cezary Łasiczka pytał prof. Annę Wójcicką, genetyczkę z Warsaw Genomics, o to kiedy ludzie zaczną żyć na przykład po 150 lat. 

W Przedpołudniu Aleksandra Kolanek - prezeska Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX wyjaśniała, jak to się stało, że amerykańskie żółwie znalazły się w fosie miejskiej we Wrocławiu.  

W "Podróżach małych i dużych" Przemysław Iwańczyk gościł dziennikarkę Newsweeka Aleksandrę Pawlicką, która opowiedziała o swojej wyprawie na wyspy Galapagos - wyspy, na których żyją największe żółwie świata.

W audycji "Jak z dzieckiem" Bartłomiej Gorzkowski mówił o odpowiedzialności za zwierzęta, które kupujemy czy adoptujemy. To szczególnie istotne w przypadku żółwi ozdobnych, których setki, jeśli nie tysiące, trafiły do polskich stawów i jezior, bo znudzeni właściciele nie chcieli już trzymać coraz większego zwierzęcia. 

W 2020 roku na antenie TOK FM odbyła się największa w historii polskich mediów akcja z okazji Światowego Dnia Żółwia. Partnerem wydarzenia była lubelska Fundacja Epicrates, która działa w ośrodku rehabilitacji i opieki nad bezdomnymi zwierzętami egzotycznymi (w tym żółwiami), będącym częścią Lubelskiego Schroniska dla Zwierząt.

Dzień Żółwia otworzył Maciej Zakrocki rozmową z doktorem Karolem Mazurem z Muzeum Powstania Warszawskiego - o żółwiu jako symbolu małego sabotażu, transporcie żółwi do niemieckich restauracji i żółwiach, które trafiły do domów warszawiaków. 

W audycji "Wierzę w zwierzę" Dorota Sumińska rozmawiała z Karoliną Mol Woźniak, opiekunką zwierząt w Terrarium Wrocławskiego Zoo oraz Anną Mekarską, prezes Fundacji DODO. Z programu można dowiedzieć się, jak te gady postrzegają świat, a także o tym, że wcale nie tak łatwo zapewnić żółwiom odpowiednie warunki. Poruszono też ważny problem przemytu tych zwierząt. 

Bartłomiej Pograniczny, w audycji "Szkoda czasu na złe seriale" Anny Piekutowskiej i Zuzanny Piechowicz, mówił o żółwiach w popkulturze. Wspominał o serialu "Elementary", filmie "Rocky", serii "Wojownicze Żółwie Ninja" i grze "Mario Bros". 

Ewa Podolska rozmawiała o żółwiach błotnych z Adamem Hryniewiczem, herpetologiem z warszawskiego ZOO, który koordynuje program reintrodukcji żółwi błotnych na Mazowszu. 

W specjalnym podcaście Bartłomiej Pograniczny rozmawiał z ekspertami od gadów: Wspominany już Bartłomiej Gorzkowski mówił o żółwiach inwazyjnych, schronisku dla żółwi i o tym, dlaczego wypuszczanie gadów do jezior to wcale nie jest dobry pomysł. Radosław Olszewski - Kierownik Ośrodka Hodowli Zwierząt w Poleskim Parku Narodowym, odpowiedzialnym za sukces programu ratowania żółwi błotnych na Lubelszczyźnie, przybliżył słuchaczom życie jedynego naturalnie występującego w Polsce żółwia: żółwia błotnego. Aleksandra Maluta - weterynarz, specjalistka chorób zwierząt nieudomowionych z przychodni Oaza, autorka książki i wielu artykułów o żółwiach - wyjaśniła, co wiemy o żółwich zmysłach i chorobach. Mówiła też o tym, jak druk 3D pozwala ratować ranne zwierzęta. Na koniec Wojciech Urynowicz - technik weterynarii, wykładowca, organizator polskich obchodów Światowego Dnia Żółwia w Krakowie, autor książek i artykułów o gadach - pokazał, że żółwie towarzyszą nam od zawsze w mitologii wielu kultur. Jako że jest kolekcjonerem różnych przedmiotów z wizerunkiem żółwia, mówił też o znaczkach, monetach i innych żółwiowych motywach.

Wątki żółwiowe pojawiły się kilka razy w audycji "OFF Czarek". W jednym z programów mowa o była o żółwiu jaszczurowatym i sępim, które bez problemu mogą odgryźć człowiekowi palec czy całą rękę. 

"Pierwszy prawdziwy żółw mieszkał w Polsce". Paleobiolog dr Tomasz Szczycielski opowiedział Cezaremu Łasiczce o swoim przełomowym odkryciu. W okolicach Poręby udało mu się znaleźć skorupę żółwia sprzed 215 milionów lat. To pierwszy żółw, który wykształcił pełny pancerz. Model tego żółwia można zobaczyć w Muzeum Ewolucji w Pałacu Kultury w Warszawie. 

Dr hab. Zuzanna Jakubowska-Vorbrich z Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW mówiła w audycji "OFF Czarek" o historii podróży na Wyspę Wielkanocną, Rapa Nui, oraz lokalnych legendach, m.in. o legendzie o dziewczynie i żółwiu. 

Doktor Dorota Sumińska jedną z audycji "Wierzę w zwierzę" poświęciła gadom występującym w Polsce. Mówiła o zaskrońcu, żmii zygzakowatej, ale i o żółwiu błotnym. Mówiła też o żółwiach egzotycznych wypuszczanych do akwenów w naszym kraju.

U Przemysława Iwańczyka, o żółwiu, którego nie widziano aż 100 lat. Na Wypsach Galapagos żyje kilka podgatunków żółwi słoniowych. Jeden z nich pojawił się pierwszy raz od 100 lat - chelonoidis phantasticus. O tym, jak szuka się żółwi i o tym, jak to możliwe, że duży żółw skutecznie ukrywał się przez całe stulecie mówił Piotr Piliczewski – doktorant Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego, który zajmuje się ekologią i zachowaniem ptaków oraz gadów. 

Żółw to częsty motyw w kulturze. O filmie "Czerwony żółw" Studia Ghibli w rozmowie z Patrycją Wanat mówił krytyk filmowy Adam Kruk. 

Udanego Światowego Dnia Żółwia.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM