Cannes 2022 w cieniu wojny. Agnieszka Holland o filmie Sieriebriennikowa i festiwalu w Cannes

Film rosyjskiego reżysera Kiriłła Sieriebriennikowa znalazł się wśród 21 filmów nominowanych do Złotej Palmy. Do sprawy odniosła się Agnieszka Holland, która uważa, że w obliczu wojny w Ukrainie "cała rosyjska kultura, nawet XVIII-wieczna klasyka, powinna zostać poddana rewizji".

Festiwal w Cannes 2022. W konkursie głównym aż 21 filmów

Tegoroczna, 75. edycja Festiwalu Filmowego w Cannes rozpoczęła się w Grand Theatre Lumiere we wtorek 17 maja 2022 r.

W konkursie głównym zmierzy się 21 filmów, a wśród nich m.in.: polski "IO" Jerzego Skolimowskiego, "Broker" Hirokazu Koreedy, "Armageddon Time" Jamesa Graya, "R.M.N." Cristiana Mungiu, "Tori and Lokita" Jeana-Pierre’a i Luca Dardenne, "Stars at Noon" Claire Denis, "Showing Up" Kelly Reichardt, "Pacifiction" Alberta Serry i "Holy Spider" Aliego Abbasiego.

Laureatów Cannes 2022 poznamy już w sobotę 28 maja 2022 roku.

Otwarcie Cannes Film Festival 2022 w cieniu wojny w Ukrainie

Podczas otwarcia Festiwalu w Cannes 2022 połączono się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który zaapelował do świata filmowego, by nie pozostawał on obojętny wobec toczącej się w jego kraju wojny z Rosją.

Tego wieczoru Honorową Złotą Palmę odebrał Forest Whitaker. Odbierając statuetkę, amerykański aktor nawiązał do bieżącej sytuacji. "W ciągu ostatnich dwóch lat niektórzy z nas stracili swoich bliskich w wyniku pandemii lub zostali zmuszeni do ucieczki do bezpiecznych miejsc z powodu inwazji i wojen, np. w Ukrainie" – powiedział.

Cannes 2022 - kontrowersje. Agnieszka Holland o rosyjskim filmie: "Cała rosyjska kultura powinna zostać poddana rewizji"

Rosyjska produkcja "Zhena Chaikovskogo" (Żona Czajkowskiego) w reż. Kiriłła Sieriebriennikowa znalazła się wśród 21 filmów nominowanych do Złotej Palmy, co skrytykowała przewodnicząca Europejskiej Akademii Filmowej Agnieszka Holland. Powiedziała, że nie włączyłaby rosyjskich filmów do oficjalnego programu festiwalu. Jak podał magazyn "Variety", dodała, że w obliczu wojny w Ukrainie "cała rosyjska kultura, nawet XVIII-wieczna klasyka, powinna zostać poddana rewizji".

Jak tłumaczą organizatorzy Festiwalu Filmowego w Cannes 2022 – którzy odmówili obecności na wydarzeniu rosyjskim dziennikarzom – Sieriebriennikow jest antyputinowskim artystą, który wiele razy był szykanowany przez władze, skazany na trzy lata w zawieszeniu, a wcześniej na areszt domowy.

Antywojenny protest podczas Festiwalu w Cannes 2022

Podczas Festiwalu w Cannes 2022 na czerwonym dywanie pojawiła się półnaga aktywistka, która zaprotestowała przeciwko gwałtom na kobietach dokonywanych przez rosyjskich żołnierzy w Ukrainie. Kobieta z namalowanym po angielsku na ciele haśle "Przestańcie nas gwałcić" wbiegła między celebrytów, którym robiono zdjęcia.

Do akcji przyznała się francuska organizacja feministyczna SCUM. Na jej Twitterze napisano: "Kobiety są pierwszymi ofiarami wojny prowadzonej przez i dla mężczyzn. Potępiamy tortury seksualne jakich doświadczają Ukrainki od 24 lutego 2022 r. Przestańcie nas gwałcić".

TOK FM PREMIUM