"Do Davos są zapraszane również postaci kabaretowe". Publicysta o wypowiedzi wicepremiera Sasina

Na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Davos wicepremier Jacek Sasin zapewnił, że Polska jest przygotowana do "przejęcia wielu z ról, które były spełniane przez Chiny". - Być może Sasin wypowiedział się na konferencji prasowej, na którą przyszło trzech dziennikarzy. I to polskich pewnie. Albo gdzieś na seminarium - jednym z 256. W tym upatrujmy jego szansy - komentuje w TOK FM Marek Ostrowski, publicysta tygodnika "Polityka".
Zobacz wideo

Wicepremier Jacek Sasin otworzył pierwszą dyskusję w Polish House w Davos - mieście, w którym odbywa się międzynarodowe forum ekonomiczne. - Jesteśmy logistycznie przygotowani do wielkich światowych inwestycji i przejęcia wielu z ról, które były spełniane przez Chiny - mówił. I zapewnił, że "rola, jaką dziś odgrywa Polska w budowaniu niezależności energetycznej wychodzi już poza nasze własne potrzeby".

Jak zauważył Marek Ostrowski, publicysta tygodnika "Polityka", na wypowiedź premiera trzeba patrzeć w kategoriach humorystycznych. - Na Davos byłem kilkanaście razy i zawsze są tam zapraszane również postaci kabaretowe. Często wybitni artyści - ironizował w "A Teraz na Poważnie" u Mikołaja Lizuta.

Po czym zauważył, że "tego rodzaju wypowiedzi mijają bez echa". - Tam jest 2,3 tys. osób w tym roku. Dzień jest podzielony na pięć bloków tematycznych. W ramach każdego z nich jest sześć seminariów. W sumie 256 imprez. Nie ma człowieka, który widział Davos w całości, bo to fizycznie niemożliwe -  przekonywał. I od razu dodał: "Być może Sasin wypowiedział się na konferencji prasowej, na którą przyszło trzech dziennikarzy. I to polskich pewnie. Albo gdzieś na seminarium - jednym z 256. W tym upatrujmy jego szansy".

W szwajcarskim Davos w niedzielę rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne. W rozmowach dotyczących najważniejszych problemów, m.in. wojny w Ukrainie, pandemii Covid-19, zmiany klimatu i kryzysów ekonomicznych weźmie udział ponad dwa tysiące osób - polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, szef MAP Jacek Sasin.

TOK FM PREMIUM