Podejrzane telefony do rodzin ukraińskich żołnierzy. Sztab ostrzega przed oszustami

Rodziny ukraińskich żołnierzy, którzy trafili do niewoli lub zaginęli, zaczęły dostawać podejrzane telefony z propozycją przekazania za opłatą informacji o ich miejscu pobytu - poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.
Zobacz wideo

"Wykorzystując stan psychiczny krewnych i bliskich przestępcy telefonują z ukrytych numerów i proponują za wynagrodzenie "przekazanie informacji" o żołnierzu lub "pomoc w uwolnieniu z niewoli". Oszuści usiłują też, jakoby pod pretekstem uściślenia, zdobyć dane osobowe ukraińskich obrońców" - napisał sztab.

Jak podkreślono, przedstawiciele ukraińskich sił zbrojnych ani innych organów wojskowych czy instytucji państwowych "nie zbierają środków i nie rozwiązują kwestii zwolnienia z niewoli drogą wykupu".

Rosjanie wyczerpali już 60 proc. zasobów broni precyzyjnego rażenia?

Wojska rosyjskie wykorzystały w czasie inwazji na Ukrainę już 60 proc. posiadanej broni precyzyjnego rażenia, a z powodu niedostatecznych mocy produkcyjnych w Rosji nie mogą szybko uzupełnić zapasów - oznajmił w środę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki.

"Według naszych danych w przypadku broni precyzyjnego rażenia wykorzystano już około 60 proc. zasobów, a w niektórych rodzajach nawet 70 proc. Są normy dotyczące poziomu (zapasów), jakie należy utrzymywać w wojsku i dla Iskanderów też progowy poziom został już prawie osiągnięty" - oznajmił Skibicki, cytowany na stronie internetowej HUR.

Zaznaczył, że w sytuacji obniżonego potencjału szybkiej produkcji broni, za sprawą zachodnich sankcji nałożonych na Rosję, Moskwa nie może stosować na szeroką skalę zagranicznych części składowych.

Według Skibickiego widać, że już się to odbiło na taktyce stosowania broni: o ile wcześniej jeden obiekt był ostrzeliwany dwoma-czterema precyzyjnymi rakietami, to teraz jest to 8-12 pocisków różnego typu.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM