Putin odwiedził w szpitalu rannych żołnierzy? "Są bohaterami" [WIDEO]

Prezydent Rosji Władimir Putin miał odwiedzić w środę, w moskiewskim szpitalu, żołnierzy rannych w wojnie w Ukrainie. Okrzyknął ich bohaterami. Jeśli spotkanie rzeczywiście się odbyło, to była to pierwsza taka wizyta od czasu wysłania wojsk do Ukrainy.
Zobacz wideo

Jak podała telewizja Rossija 24 Władimir Putin, ubrany w biały fartuch medyczny, rozmawiał z żołnierzami w moskiewskim szpitalu wojskowym.

Ranni żołnierze w piżamach z logo armii rosyjskiej stali sztywno przy łóżkach i odpowiadali na pytania dotyczące ich rodzin. Putin, w towarzystwie ministra obrony Siergieja Szojgu, uścisnął im dłonie. Prezydent zapytał jednego z żołnierzy o jego małego synka, mówiąc mu, że chłopiec będzie dumny ze swojego taty. Prezydent zapytał również lekarzy, czy mają wszystko, czego potrzebują. Uzyskał odpowiedź twierdzącą.

Po spotkaniu z żołnierzami rosyjski prezydent powiedział: - To są ludzie, którzy ryzykują swoje zdrowie i życie dla dobra ludzi i dzieci z Donbasu, dla dobra Rosji. Wszyscy oni są bohaterami.

25 marca Rosjanie podali, że na Ukrainie zginęło 1 351 żołnierzy, a 3 825 zostało rannych. Od tego czasu nie ukazały się żadne nowe informacje na ten temat.

Zwrócił na to uwagę rosyjski opozycjonista Andriej Piwowar, który napisał na Twiiterze: "Wciąż nie wiadomo, ilu rosyjskich żołnierzy nie powróciło z 'operacji specjalnej'. Ministerstwo Obrony po raz ostatni mówiło o ofiarach dwa miesiące temu". 

Siergiej Szojgu powiedział we wtorek, że Moskwa jest gotowa na przedłużający się konflikt w Ukrainie, aby osiągnąć cele Kremla w tym prozachodnim kraju.

Wizyta Putina w szpitalu propagandową inscenizacją?

Rosyjscy opozycjoniści, internauci i niektóre zachodnie media poddają w wątpliwość czy wizyta Putina w szpitalu rzeczywiście się odbyła. Ich zdaniem opublikowane przez prorosyjskie media wideo mogło być zainscenizowane lub nagrane wcześniej. Istnieją bowiem podejrzenia, że Putin nie przebywa obecnie w Moskwie a ukrywa się w bunkrze na Uralu. Pojawiają się także doniesienia o jego chorobie i leczeniu.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM