Od czerwca obowiązują nowe zasady wjazdu do Niemiec. Sprawdź co nie będzie już wymagane!

Od 1 czerwca Niemcy złagodzą zasady dotyczące wjazdu do tego kraju. Nie będzie już wymagane zaświadczenie o szczepieniu przeciwko Covid-19 czy przechorowaniu wirusa. Co jeszcze się zmieni?

Nowe zasady wjazdu do Niemiec. Koniec z zasadą 3G

Niemieckie służby wymagają obecnie na granicy zaświadczenia o szczepieniu, przechorowaniu Covid-19 lub ujemnym teście na obecność wirusa (zasada 3G). Wjeżdżający do Niemiec drogą lądową mogą być o jeden z takich dokumentów poproszeni w razie ewentualnej kontroli. Takich zaświadczeń wymaga się też podczas podróży samolotem do i z przesiadką w tym kraju.

Niemiecki minister zdrowia Karl Lauterbach ogłosił, że od 1 czerwca te wymogi zostaną zawieszone. Na razie do końca sierpnia, bo pod koniec wakacji federalny resort zdrowia zdecyduje czy utrzyma złagodzone zasady wjazdu. Decyzja zapewne będzie zależeć od sytuacji zdrowotnej w Europie i w Niemczech.

Jednak nadal utrzymano 14-dniową kwarantanna dla osób wracających z obszarów występowania wariantów koronawirusa. Jest to jednak zasada czysto teoretyczna, bo od początku marca Instytut Roberta Kocha nie podaje takich obszarów. Od 1 sierpnia 2021 r. wyróżniane były dwa obszary ryzyka:

  • obszar wysokiego ryzyka (Hochrisikogebiet);
  • obszar występowania mutacji (Virusvariantengebiet).

Aktualna lista obszarów ryzyka jest dostępna w języku niemieckim i angielskim na stronie Instytutu Roberta Kocha. 

Nie znajdziemy też żadnych krajów na liście obszarów wysokiego ryzyka zakażenia Covid-19.

Nowe zasady wjazdu do Niemiec. Nadal wysoka liczba zakażeń

W Niemczech systematycznie spada liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem, ale wciąż jest ich dużo w porównaniu z Polską. Polska, ze skutkiem od 27 lutego br. nie jest już uznawana w tym kraju za obszar wysokiego ryzyka.

Obecnie w Niemczech dziennie odnotowuje się ponad 49 tysięcy zachorowań, ale jeszcze niedawno było to ponad 200 tysięcy, a nawet 300 tysięcy przypadków dziennie. Ogółem dotąd w tym kraju odnotowano 26 205 002 przypadków zakażenia Covid-19. Przez cały okres trwania pandemii zmarło 139 026 osób.

Przypadki COVID-19 w NiemczechPrzypadki COVID-19 w Niemczech worldometers.info

źródło: worldometers.info

Niemcy zalecają szczepienia dla dzieci od 5. roku życia

Niemiecka Stała Komisja ds. Szczepień (Stiko) rekomenduje szczepienie przeciw Covid-19 dzieci w wieku od pięciu do jedenastu lat szczepionką firm Pfizer i BioNTech.

Dzieci w wieku od pięciu do jedenastu lat mają otrzymać jednorazową, odpowiednio zmniejszoną dawkę szczepionki Pfizera. Rok starsze dzieci mogą być także zaszczepione preparatem Moderny (w wieku od sześciu do jedenastu lat) ale w tym przypadku jest mniej danych, dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności preparatu.

Eksperci w Niemczech wydali takie zalecenia, bo jesienią spodziewają się kolejnej fali zakażeń koronawirusem.

TOK FM PREMIUM