Wielka Brytania i wyjątkowy jubileusz Elżbiety II. Czy zobaczymy ją na obchodach?

Królowa Elżbieta II na początku czerwca obchodzić będzie Platynowy Jubileusz, czyli 70-lecie swojego panowania. Z okazji objęcia korony zaplanowano wiele wydarzeń, a przebieg uroczystości reguluje wiele zwyczajów. Niestety, z powodu pogarszającego się zdrowia monarchini, obchody mogą ulec zmianom a jej samej zabraknąć na wielu wydarzeniach.

Królowa Elżbieta II w coraz gorszej formie. Te wydarzenia pogorszyły jej stan

Sędziwa monarchini ma za sobą ciężki czas. W lutym zachorowała na Covid-19, wcześniej straciła ukochanego męża Filipa, a we znaki daje jej się coraz bardziej zaawansowany wiek - 21 kwietnia skończyła 96 lat. Choć nie opuszcza jej dobry humor, to ma problemy z poruszaniem się. Z tego powodu Elżbieta II może nie pojawić się osobiście na jubileuszu.

Jubileusz królowej Elżbiety II. Jak będą wyglądać obchody?

6 lutego br. Jej Wysokość Królowa została pierwszym brytyjskim monarchą, który obchodził Platynowy Jubileusz, upamiętniający 70 lat służby dla narodu Wielkiej Brytanii, Królestwa i Wspólnoty Narodów.

Aby uczcić tę rocznicę, w całej Wspólnocie Brytyjskiej i poza nią odbędzie się wiele wydarzeń i działań z tej okazji. Brytyjczyków czeka specjalny przedłużony weekend świąteczny, który potrwa od czwartku 2 czerwca do niedzieli 5 czerwca 2022 r. Eventy ku czci monarchini będą odbywać się przez cały rok, a ich kulminacją będzie czterodniowy weekend świąteczny w Wielkiej Brytanii.

Cztery dni obchodów obejmą wydarzenia publiczne i działania społeczne, a także narodowe chwile refleksji na temat 70 lat służby królowej. Jubileusz królowej Elżbiety II przyciągnie tłumy poddanych i turystów. Tu odwiedzimy interaktywną mapę Departamentu Cyfrowego, Kultury, Mediów i Sportu, aby dowiedzieć się więcej o wydarzeniach odbywających się w Wielkiej Brytanii z okazji jubileuszu. 

Jubileusz królowej Elżbiety II. Czy zobaczymy królową?

Głównym elementem obchodów rocznicy panowania jest wojskowa parada Trooping The Colour. Królowa wraz z rodziną podziwia ją zwykle ze specjalnie przygotowanego podium.

Jednak stan zdrowia monarchini rodzi obawy, że nie będzie w stanie pokazać się publicznie. Jej miejsce zajmie wtedy książę Karol. Mimo że królowa ma problemy z poruszaniem się, odrzuca możliwość skorzystania z wózka inwalidzkiego. Brytyjskie media spekulują, że Elżbieta II może pojawić się tylko na słynnym balkonie, w okrojonym gronie najbliższych członków rodziny.

TOK FM PREMIUM