Siły rosyjskie wdarły się do Siewierodoniecka. To ostatni duży bastion wojsk ukraińskich w obwodzie ługańskim

Rosyjskie wojska kontrolują pas szerokości około 100 metrów w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim - poinformował w poniedziałek szef władz rejonu (powiatu) siewierodonieckiego Roman Własenko w Radiu Swoboda.
Zobacz wideo

"Walki toczą się w okolicach Siewierodoniecka. Z dwóch kierunków - Nowoajdaru i Starobielska - wróg zdołał wejść do Siewierodoniecka i kontroluje pas około 100 metrów. Ale dalej nie zdołał się znacząco przesunąć, nasi chłopcy się bronią" - oznajmił Własenko.

Tymczasem szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj powiadomił, że żołnierze rosyjscy ostrzelali w mieście samochód z dwoma wolontariuszami; obaj zostali ranni. Poinformował też, że zniknęło trzech lekarzy i nie ma z nimi kontaktu. Znaleziono ich samochód i jego przednia część była rozerwana. 

Sytuację w Siewierodoniecku Hajdaj określił jako "bardzo trudną" i zaznaczył, że walki trwają.

Podkreślił, że kluczowa infrastruktura w mieście została już zniszczona prawie w 100 proc. i uszkodzono 90 proc. budynków mieszkalnych, z czego 60 proc. w stopniu krytycznym.

Hajdaj dodał, że na ulicach leżą trupy rosyjskich żołnierzy, a jest gorąco, co może doprowadzić do chorób. 

W poniedziałek rano Hajdaj informował, że wojska rosyjskie wdarły się na północno-wschodnie i południowo-wschodnie obrzeża Siewierodoniecka.  

Hajdaj podkreślił, że trwają zacięte walki zarówno o Siewierodonieck, jak i Lisiczańsk, a wróg stosuje wszelką możliwą broń, w tym lotnictwo.

W poniedziałek rano docierały też informacje o atakach w innych regionach Ukrainy.

Szef władz obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko podał na Telegramie, że siły rosyjskie ostrzelały z artylerii rejon (powiat) krzyworoski. 

Dwa ataki rakietowe przypuszczono na obwód odeski. Jedną z rosyjskich rakiet zestrzeliły ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej - poinformowało dowództwo operacyjne Południe na Telegramie. 

Portal Suspilne poinformował też, powołując się na przedstawicieli władz lokalnych, o rosyjskich atakach w obwodzie sumskim, mikołajowskim i charkowskim.

Doradca Zełenskiego: Zniszczono rosyjski magazyn amunicji

Siły ukraińskie zniszczyły rosyjski magazyn amunicji w okupowanej Czornobajiwce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformował w poniedziałek na Facebooku doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz.

"Detonacja trwała co najmniej godzinę" - napisał Arestowycz. Dodał, że był to już 22. atak na rosyjski magazyn amunicji.

Siły ukraińskie od kilku dni kontynuują kontrofensywę w obwodzie chersońskim. Chersoń i część obwodu chersońskiego zostały zajęte przez wojska rosyjskie na początku marca.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja w ciągu minionej doby straciła 200 żołnierzy

Od początku inwazji na Ukrainę Rosja straciła ok. 30 350 żołnierzy, w tym 200 w ciągu minionej doby - poinformował w poniedziałek na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W niedzielę wojska ukraińskie zniszczyły m.in. 11 rosyjskich czołgów, po 12 systemów artyleryjskich i transporterów opancerzonych oraz dwa pociski manewrujące.

Łączne straty rosyjskie według stanu z 30 maja to m.in. ok. 30 350 żołnierzy (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), 1349 czołgów, 3282 transportery opancerzone, 643 systemy artyleryjskie, 205 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 93 systemy obrony przeciwlotniczej, 207 samolotów, 174 śmigłowce, 118 pocisków manewrujących i 13 jednostek pływających.

TOK FM PREMIUM