Erdogan będzie rozmawiać z Putinem i Zełenskim. "Sytuacja jest z dnia na dzień coraz gorsza"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ma w poniedziałek rozmawiać telefonicznie z Wołodymyrem Zełenskim oraz Władimirem Putinem.
Zobacz wideo

Ankara przekazała, że nadal zamierza wzywać strony do korzystania z kanałów dialogu i dyplomacji. 

- Wierzymy, że wojna zakończy się pokojem jak najszybciej, ale wydaje się, że sytuacja jest z dnia na dzień coraz gorsza - przyznał prezydent Turcji. 

Równocześnie Erdogan blokuje przystąpienie do NATO obawiających się Rosji Finlandii i Szwecji. Zeszłotygodniowe spotkania z delegacjami tych państw nie przyniosły przełomu. Szef tureckiej dyplomacji Mewlut Dżawuszolu w piątek podkreślał, że "te kraje powinny podjąć konkretne działania".
- Nasze oczekiwania nie są niemożliwe do spełnienia. One muszą przestać wspierać terroryzm - mówił.  

Ankara sądzi, że Finlandia i Szwecja udzielają schronienia osobom powiązanym z Partią Pracujących Kurdystanu, uważaną za organizację terrorystyczną również przez Unię Europejską i USA. Turcji nie podoba się też embargo na eksport broni nad Bosfor wprowadzone przez Helsinki i Sztokholm po intwerencji militarnej Ankary w północnej Syrii trzy lata temu.

W sobotę z Putinem rozmawiali telefonicznie prezydent Francji i kanclerz Niemiec. Emmanuel Macron i Olaf Scholz wezwali rosyjskiego dyktatora do bezpośrednich negocjacji z Wołodymyrem Zełenskim.

TOK FM PREMIUM