Wojska rosyjskie kontrolują część Siewierodoniecka. "Ściągają sprzęt wojskowy, by wypalać naszych"

Wojska rosyjskie kontrolują część Siewierodoniecka, ostatniego dużego bastionu sił ukraińskich w obwodzie ługańskim - poinformował szef administracji tego regionu Serhij Hajdaj. Ocenił, że nie ma teraz ryzyka, że obrońcy miasta zostaną okrążeni.
Zobacz wideo

Oddziały ukraińskie mają możliwość wycofania się - powiedział Hajdaj, którego cytuje portal Hromadske. Rosjanie przy tym stopniowo przesuwają się ku centrum Siewierodoniecka. Nie zajęli całego miasta. Trwają intensywne walki uliczne.

Zdaniem Hajdaja, wojska rosyjskie planują teraz operacje w okolicznych wsiach, jak Boriwske i Syrotyne.
- Ściągają sprzęt wojskowy, np. systemy Sołncepiok, by wypalać naszych wojskowych razem z cywilami - powiedział Hajdaj.

Sołncepiok to ciężkie miotacze ognia, wystrzeliwujące pociski termobaryczne, nazywane również bombami próżniowymi. 

Ukraina otrzyma pociski MLRS krótszego zasięgu 

Ukraina otrzyma nowe partie precyzyjnych pocisków kierowanych MLRS, ale nie będzie mogła prowadzić ostrzału w głąb terytorium Rosji - napisał na Twitterze amerykański ekspert ds. stosunków międzynarodowych, dyplomata Michael McFaul.

"Washington Post" cytuje wypowiadającego się pod warunkiem anonimowości amerykańskiego polityka, zaznajomionego ze sprawą, który potwierdza te informacje. Zaznacza przy tym, że typowe pociski MLRS trafiają w cele w odległości około 70 km i takie właśnie rakiety Stany Zjednoczone zamierzają dostarczyć na Ukrainę.

W poniedziałek prezydent USA Joe Biden powiedział, że Waszyngton nie przekaże Ukrainie "systemów rakietowych, którymi może uderzyć wewnątrz Rosji". Zrodziło to spekulacje, że administracja - wbrew wcześniejszym doniesieniom - nie wyśle systemów MLRS lub HIMARS, o które Ukraina od dawna zabiegała, m.in. ze względu na zasięg rakiet.

W zależności od używanej amunicji, mogą one wystrzeliwać rakiety od 32 do nawet 300 km, choć podstawowe rakiety mają zasięg 32-45 km. To więcej niż dostarczone wcześniej haubice M777, które sięgają maksymalnie 40 km.

TOK FM PREMIUM