Setki ciał delfinów na wybrzeżu Morza Czarnego. Ekspert: to efekt działań zbrojnych

Do rumuńskiego wybrzeża docierają ciężko ranne, poparzone delfiny, wiele z nich umiera. Eksperci twierdzą, że winne są bomby fosforowe używane przez Rosjan na Morzu Czarnym. "Przez 25 lat nigdy jeszcze nie widziałem tak poparzonych zwierząt".

Poparzone delfiny. Znaleziono już kilkaset ciał tych zwierząt

Jak powiedział rumuński biolog Razvan Popescu Mirceni, w różnych miejscach rumuńskiego wybrzeża Morza Czarnego zaobserwowano kilkadziesiąt delfinów, które mają liczne i rozległe rany na ciele. 

- Przez 25 lat zajmowania się delfinami zamieszkującymi Morze Czarne nigdy jeszcze nie widziałem tak poparzonych zwierząt. Myślę, że nie mają one szans na przetrwanie – ocenił Mirceni.

Z kolei rumuński weterynarz Adrian Balba zauważył, że w efekcie działań zbrojnych na Morzu Czarnym znacząco wzrosła liczba martwych delfinów. Od końca lutego 2022 roku na brzegu akwenu znaleziono już kilkaset ciał tych ssaków.

Nie tylko poparzenia, ale też częste krwotoki wewnętrzne u delfinów

Jak poinformowała PAP, częstym powodem śmierci delfinów zamieszkujących wody Morza Czarnego są obecnie krwotoki wewnętrzne. 

Zdaniem ekspertów – biologów i weterynarzy – mogą one pojawiać się u delfinów w efekcie nagłego wzrostu hałasu spowodowanego wybuchem bomb lub używania sonarów przez morskie okręty. 

Poparzone delfiny dowodem na użycie broni fosforowej? Pali się nawet pod wodą

Rumuński biolog Razvan Popescu Mirceni mówił, że poparzenia u delfinów z Morza Czarnego zostały najprawdopodobniej spowodowane fosforem – czyli substancją, która pali się nawet pod wodą. Fosfor jest składnikiem broni fosforowej stosowanej przez Rosjan w inwazji na Ukrainę. 

Broń fosforowa to pociski dymne wypełnione substancją zapalającą – najczęściej białym fosforem, który zaczyna płonąć w zetknięciu z powietrzem, a ogień rozprzestrzenia się błyskawicznie. Co gorsza, substancja jest trudna do ugaszenia, może się palić nawet pod wodą, nie da się jej ugasić np. piaskiem.

Palący się biały fosfor rozgrzewa się do 1300 °C, wydziela również sporą ilość żrącego dymu (pięciotlenek fosforu). Jest bardzo trudny do ugaszenia. Kontakt białego fosforu ze skórą wywołuje ogromny ból, którego prawdopodobnie doświadczyły poparzone delfiny z Morza Czarnego.

Użycie broni fosforowej na terenach zamieszkałych przez ludzi zostało zabronione przez protokoły dodane do konwencji genewskiej z 1977 roku. Broń fosforową można wykorzystywać tylko jako amunicję oświetlającą albo znaczniki celów, jednak  w miejscu jej użycia nie mogą być obecni cywile.

TOK FM PREMIUM