Setki ciał delfinów na wybrzeżu Morza Czarnego. Ekspert: to efekt działań zbrojnych
Poparzone delfiny. Znaleziono już kilkaset ciał tych zwierząt
Jak powiedział rumuński biolog Razvan Popescu Mirceni, w różnych miejscach rumuńskiego wybrzeża Morza Czarnego zaobserwowano kilkadziesiąt delfinów, które mają liczne i rozległe rany na ciele.
- Przez 25 lat zajmowania się delfinami zamieszkującymi Morze Czarne nigdy jeszcze nie widziałem tak poparzonych zwierząt. Myślę, że nie mają one szans na przetrwanie – ocenił Mirceni.
Z kolei rumuński weterynarz Adrian Balba zauważył, że w efekcie działań zbrojnych na Morzu Czarnym znacząco wzrosła liczba martwych delfinów. Od końca lutego 2022 roku na brzegu akwenu znaleziono już kilkaset ciał tych ssaków.
Nie tylko poparzenia, ale też częste krwotoki wewnętrzne u delfinów
Jak poinformowała PAP, częstym powodem śmierci delfinów zamieszkujących wody Morza Czarnego są obecnie krwotoki wewnętrzne.
Zdaniem ekspertów – biologów i weterynarzy – mogą one pojawiać się u delfinów w efekcie nagłego wzrostu hałasu spowodowanego wybuchem bomb lub używania sonarów przez morskie okręty.
Poparzone delfiny dowodem na użycie broni fosforowej? Pali się nawet pod wodą
Rumuński biolog Razvan Popescu Mirceni mówił, że poparzenia u delfinów z Morza Czarnego zostały najprawdopodobniej spowodowane fosforem – czyli substancją, która pali się nawet pod wodą. Fosfor jest składnikiem broni fosforowej stosowanej przez Rosjan w inwazji na Ukrainę.
Broń fosforowa to pociski dymne wypełnione substancją zapalającą – najczęściej białym fosforem, który zaczyna płonąć w zetknięciu z powietrzem, a ogień rozprzestrzenia się błyskawicznie. Co gorsza, substancja jest trudna do ugaszenia, może się palić nawet pod wodą, nie da się jej ugasić np. piaskiem.
Palący się biały fosfor rozgrzewa się do 1300 °C, wydziela również sporą ilość żrącego dymu (pięciotlenek fosforu). Jest bardzo trudny do ugaszenia. Kontakt białego fosforu ze skórą wywołuje ogromny ból, którego prawdopodobnie doświadczyły poparzone delfiny z Morza Czarnego.
Użycie broni fosforowej na terenach zamieszkałych przez ludzi zostało zabronione przez protokoły dodane do konwencji genewskiej z 1977 roku. Broń fosforową można wykorzystywać tylko jako amunicję oświetlającą albo znaczniki celów, jednak w miejscu jej użycia nie mogą być obecni cywile.
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
-
Zapadł drugi wyrok w sprawie znanego aktora Jerzego S.
-
Marcin W. w rękach policji. Jest podejrzany o zabójstwo dwóch osób
-
PiS szykuje podwyżkę 500 plus? Ekspertka policzyła. "To i tak nie pokryje inflacji"
-
Areszt dla ojca, który pogryzł niemowlaka. Zarzuty usłyszała też matka dziecka
- Paweł Śpiewak nie żyje. Znany socjolog miał 71 lat. "Postać wieloformatowa"
- Papież Franciszek nadal w szpitalu. Watykan podał, kto odprawi mszę w Niedzielę Palmową
- Konfederacja, elektromobilność i "Krok niewystarczający, żeby wygrać wybory", czyli Trzaskowski zamiast Tuska
- Daniel Obajtek wybrany na nową kadencję. Szefem Orlenu ma być przez kolejne 3 lata
- "Wielki dzień hańby dla MKOI". Czy Polska powinna zbojkotować igrzyska olimpijskie w Paryżu?