Prestiżowa nagroda dla Pawła Mykietyna. Kompozytor został doceniony za muzykę do filmu "Io"

Paweł Mykietyn otrzymał nagrodę Cannes Soundtrack Award za ścieżkę dźwiękową do "Io" w reż. Jerzego Skolimowskiego. Film prezentowano w konkursie głównym zakończonego w sobotę 75. festiwalu w Cannes.

Złota płyta dla polskiego kompozytora w konkursie Cannes Soundtrack

Cannes Soundtrack wraz z jury złożonego z dziennikarzy filmowych nagrodził kompozytora Pawła Mykietyna za muzykę do filmu "Io" Jerzego Skolimowskiego. Kompozytor otrzymał złotą płytę. 

O przyznaniu mu nagrody Cannes Soundtrack Award poinformowano na profilu na Facebooku.

Kim jest Paweł Mykietyn? To kompozytor, klarnecista oraz gdański wykładowca

Paweł Mykietyn urodził się w 1971 r. w Oławie na Dolnym Śląsku. Jest kompozytorem i klarnecistą, absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. 

W latach 1997–2001 był kierownikiem muzycznym stołecznego Teatru Studio, a w 2008 otrzymał podobne stanowisko w Nowym Teatrze w Warszawie i pracuje tam do dzisiaj. Został również wykładowcą na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki gdańskiej Akademii Muzycznej. 

Współpracował z tak znakomitymi reżyserami teatralnymi jak Krzysztof Warlikowski, Piotr Cieślak i Grzegorz Jarzyna. Komponował dla Ewy Pobłockiej, jak też na zamówienie wielu festiwali i instytucji, m.in. "Warszawskiej Jesieni", Polskiego Radia, Teatru Wielkiego - Opery Narodowej czy dla wykonawców takich jak Elżbieta Chojnacka i Jerzy Artysz.

Jest twórcą muzyki filmowej, m.in. do noweli "Ojciec" w ramach produkcji "Solidarność, Solidarność...", jak również do filmów "Ono", "33 sceny z życia" i "W imię..." Małgorzaty Szumowskiej, "Tatarak" i "Wałęsa. Człowiek z nadziei" Andrzeja Wajdy czy "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego.

Paweł Mykietyn jest laureatem wielu nagród, m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za muzykę do filmów "33 sceny z życia" Szumowskiej, jak również "Essential Killing" i "11 minut" Skolimowskiego. 

Kompozytor otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

"Io" - niezwykła historia dzielnego osiołka z nagrodzoną w Cannes muzyką Pawła Mykietyna

Film Skolimowskiego "Io", do którego muzykę skomponował Paweł Mykietyn nawiązuje do klasyki kina francuskiego - produkcji "Na los szczęścia, Baltazarze!" Roberta Bressona. Tytułowym bohaterem jest osiołek, który występuje w cyrku razem z Kasandrą (w tej roli Sandra Drzymalska). Młoda artystka cyrkowa troskliwie opiekuje się osiołkiem, a Io darzy ją wielką, bezwarunkową miłością. 

Kiedy po demonstracji przeciwników wykorzystywania zwierząt do cyrku przychodzą komornicy, osiołek trafia do stajni, potem jeszcze kilka razy zmienia właścicieli. Pewnego wieczoru nagle odwiedza go Kasandra, która z okazji urodzin przynosi osiołkowi Io ciastko marchewkowe. Po chwili odjeżdża, poganiana przez Zioma (granego przez Tomasza Organka). 

Io bardzo tęskni za Kasandrą. Chcą ją odszukać, ucieka ze stajni i gubi się w lesie. Na chwilę przygarnia go grupa kiboli, a potem opiekuje się nim kierowca tira (Mateusz Kościukiewicz) oraz włoski ksiądz (Lorenzo Zurzolo). Ten ostatni zabiera go do posiadłości hrabiny (Isabelle Huppert). 

TOK FM PREMIUM