USA. Strzelaniny przed kościołem i na pogrzebie, są ofiary. Biden chce większej kontroli rynku broni

Dwie kobiety zostały zastrzelone w czwartek wieczorem na parkingu przed kościołem w Ames, w stanie Iowa. Strzały padły także na pogrzebie w stanie Wisconsin. Tego samego dnia prezydent Joe Biden domagał się zaostrzenia kryteriów dostępu do broni palnej.
Zobacz wideo

Miejscem zbrodni był parking przed kościołem Cornerstone Church, na przedmieściach Ames. Sprawca zastrzelił swoje ofiary, a później siebie, kiedy w kościele odprawiano nabożeństwo.

Jak powiedział Nicholas Lennie, zastępca szeryfa hrabstwa Story, policjanci po przybyciu na miejsce znaleźli zwłoki trzech osób. Lennie nie podał personaliów, ani ewentualnych powiązań między ofiarami.

- Wygląda na to, że był to izolowany incydent, w którym brał udział jeden strzelec - powiedział Lennie. Dodał, że motywów działania sprawcy ani dokładnego przebiegu tragedii jeszcze nie ustalono.

Na krótko przedtem prezydent Joe Biden w wieczornym wystąpieniu telewizyjnym wezwał Kongres m. in. do zakazu sprzedaży karabinów szturmowych, dokładniejszego sprawdzania osób kupujących broń i do innych posunięć mających na celu walkę z plagą przestępstw z użyciem broni palnej, która nęka ostatnio Stany Zjednoczone. 

Strzelanina podczas pogrzebu w Wisconsin 

Dwie osoby poniosły w czwartek śmierć w rezultacie strzelaniny podczas uroczystości pogrzebowej na cmentarzu w miejscowości Racine, w stanie Wisconsin - poinformowała miejscowa policja.

Jak powiedziała sierżant Kristi Wilcox, trzeci poszkodowany - nieletni - został ranny, ale po opatrzeniu w szpitalu został zwolniony do domu. Kolejna ranna osoba została przewieziona samolotem do szpitala w Milwaukee.

Nie jest jasne, czy zatrzymano jakieś osoby podejrzane.

Policja w Racine, niewielkiego miasta odległego o 48 km na południe od Milwaukee, poinformowała, że sprawca, lub sprawcy, otworzyli ogień do uczestników pogrzebu na Graceland Cemetery.

Szpital, który znajduje się niedaleko cmentarza, potwierdził, że zajmuje się rannymi, nie ujawnił jednak ich liczby.

To kolejne przestępstwo z ostatniej całej serii podobnych w USA.

Publikuj9 dni wcześniej doszło do masakry w szkole w Uvalde, w stanie Teksas, gdzie zginęło 19 uczniów i dwie nauczycielki.

DOSTĘP PREMIUM