Platynowy Jubileusz. Obchody jubileuszu królowej Elżbiety II. Tak świętuje Wielka Brytania!

Wielka Brytania organizuje jedyną w tym pokoleniu uroczystość Platynowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II. Królowa jest pierwszym brytyjskim monarchą w historii, który osiągnął Platynowy Jubileusz, który oznacza 70 lat zasiadania na tronie. Tak wyglądają obchody tego wydarzenia.

Ile lat ma królowa Elżbieta II? Wiek monarchini imponuje. Jej aktywność także

Królowa Elżbieta urodziła się 21 kwietnia 1926 i w tym roku obchodziła 96. urodziny. Monarchini wstąpiła na tron ??6 lutego 1952 roku, po śmierci swojego ojca, króla Jerzego VI. Już 9 września 2015 r. królowa Elżbieta II została najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii, przebijając rządy jej praprababki, królowej Wiktorii.

Ceremonia koronacji królowej Elżbiety II była pierwszą transmisją w telewizji, z powodu której ludzie kupowali telewizory w milionach egzemplarzy. W samej Wielkiej Brytanii oglądało ją 27 milionów ludzi, a telewizja stała się głównym medium.

Jej Wysokość podróżuje więcej niż jakikolwiek brytyjski monarcha przed nią. W samej brytyjskiej Wspólnocie Narodów podczas swoich rządów złożyła ponad 150 wizyt.

Brytyjska Wspólnota Narodów (British Commonwealth of Nations) została ustanowiona w 1931 roku na mocy Statutu Westminsterskiego i zwana jest także Wspólnotą Brytyjską (British Commonwealth). Członkami założycielskimi były Wielka Brytania oraz sześć dominiów brytyjskich – Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Południowa Afryka, Nowa Fundlandia oraz Irlandia.

Królowa odwiedziła ponad 100 krajów jako monarchini, w tym 22 razy Kanadę – więcej niż jakikolwiek inny kraj na świecie i 13 razy Francję – więcej niż jakikolwiek inny kraj w Europie. Jej Wysokość jest też bardzo aktywna pomimo sędziwego wieku - obecnie jest patronką ponad 500 organizacji, w tym:

  • ponad 70 organizacji edukacyjnych i szkoleniowych,
  • ponad 60 organizacji sportowych i rekreacyjnych,
  • ponad 30 organizacji wyznaniowych,
  • ponad 40 organizacji artystycznych i kulturalnych.

Platynowy Jubileusz Królowej Elżbiety potrwa cztery dni. Brytyjczycy dostali wolne

Z tej okazji Platynowego Jubileuszu Królowej Elżbiety w Wielkiej Brytanii odbędą się aż cztery dni publicznych obchodów. Przedłużone święto państwowe potrwa od czwartku 2 czerwca do niedzieli 5 czerwca i „będzie okazją dla społeczności i ludzi w całej Wielkiej Brytanii do wspólnego świętowania tego historycznego kamienia milowego".

Począwszy od czwartku, świętowanie Platynowego Jubileuszu będzie obejmować wszystko, od tradycyjnej parady urodzinowej Trooping the Color dla królowej przez koncert z gwiazdami prowadzony przez Dianę Ross po tysiące imprez ulicznych w całym kraju.

Platynowy Jubileusz Królowej Elżbiety. Wczoraj monarchini się pokazała, ale dziś jej zabrakło

Z okazji objęcia korony zaplanowano wiele wydarzeń, a przebieg uroczystości reguluje wiele zwyczajów. Z powodu pogarszającego się zdrowia monarchini i kłopotów z chodzeniem, obchody miały ulec zmianom a jej samej zabraknąć na wielu wydarzeniach.

Królowa Elżbieta II dwukrotnie pokazała się jednak w czwartek 2 czerwca na balkonie Pałacu Buckingham, choć zabrakło jej na paradzie wojskowej tradycyjnie rozpoczynającej obchody Platynowego Jubileuszu.

Monarchini nie weźmie jednak udziału w piątkowej mszy dziękczynnej w katedrze św. Pawła ze względu na "pewien dyskomfort", który dokuczał jej w czasie czwartkowych obchodów Platynowego Jubileuszu jej panowania – zapowiedział Pałac Buckingham.

DOSTĘP PREMIUM