Macron: Nie powinniśmy poniżać Rosji. Prezydent Francji zapowiedział zwiększenie pomocy militarnej dla Ukrainy

Prezydent Francji ocenił, że "Władimir Putin popełnił historyczny i fundamentalny błąd", w Ukrainie. Jednocześnie - po kolejnej rozmowie z Władimirem Putinem - stwierdził, że "nie powinniśmy poniżać Rosji".

Agencja AFP - cytując wypowiedź Emmanuela Macrona - zwróciła uwagę, że taka opinia może być negatywnie odebrane w krajach Europy Wschodniej. - Nie powinniśmy poniżać Rosji po to, aby w dniu, w którym ustaną walki, można było zbudować dalsze relacje kanałami dyplomatycznymi – powiedział Macron. Prezydent Francji przyznał jednak, że chce zwiększyć wsparcie finansowe i militarne dla Ukrainy. - I wreszcie zrobić wszystko, aby wywieźć zboże z Ukrainy – dodał.

AFP zauważa, że w ten sposób Macron zaprzeczył słowom rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, który w piątek powiedział, że doniesienia o blokowaniu przez Rosję ukraińskich portów są "blefem" Zachodu, próbującego ukryć własne błędy polityczne.

Prezydent Macron obiecał również kolejne dostawy na Ukrainę samobieżnych dział Caesar. - Poprosiłem naszych przedsiębiorców o przyspieszenie produkcji uzbrojenia, to nie tylko kwestia odtworzenia naszych zapasów, ale i wzmocnienia naszej niezależności – przekonywał. Francuski prezydent powiedział też, że "Władimir Putin popełnił historyczny i fundamentalny błąd". - Myślę - i powiedziałem mu to - że popełnił historyczny i fundamentalny błąd dla swojego narodu, dla siebie i dla historii - oświadczył i podkreślił, że Putin "jest izolowany".

- Zamknięcie w izolacji to jedno, ale wiedza, jak się z tego wydostać, to trudna droga - mówił Macron. Dodał, że nie "wyklucza" wyjazdu do Kijowa w najbliższym czasie.

Prezydent Francji to jeden z niewielu polityków, którzy nie przerwał kontaktów z Władimirem Putinem po 24 lutego. Tak, jak przed rozpoczęciem wojny w Ukrainie, w miarę regularnie odbywają się rozmowy telefoniczne między Macronem a prezydentem Rosji, która od 101 dni prowadzi inwazję na Ukrainę.

TOK FM PREMIUM