Wizyta Ławrowa w Serbii odwołana. BBC: Trzy kraje zabroniły przelotu

Wizyta ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Serbii w dniach 6-7 czerwca została odwołana, ponieważ trzy kraje sąsiadujące z Serbią odmówiły udostępnienia swojej przestrzeni powietrznej rosyjskiemu samolotowi rządowemu - informuje BBC za rosyjskim MSZ.
Zobacz wideo

Bułgaria, Macedonia Północna i Czarnogóra wprowadziły zakaz dla rosyjskich samolotów w ramach sankcji wprowadzonych po ataku Rosji na Ukrainę. Teraz te trzy kraje sprzeciwiły się lotowi Siergieja Ławrowa, chociaż jako szefowi dyplomacji pozostawiono mu możliwość podróżowania do UE, pomimo nałożonych na niego i jego kraj sankcji.

Bułgaria należy do Unii Europejskiej, a Macedonia Północna i Czarnogóra mają status państw kandydackich.

Siergiej Ławrow miał rozmawiać w Belgradzie z serbskim prezydentem Aleksandarem Vucziciem. Pod koniec maja Vuczić poinformował, że uzgodnił z prezydentem Rosji Władimirem Putinem trzyletni kontrakt na dostawy gazu z Rosji.

Serbia to jeden z największych sojuszników Rosji. Jak podkreśla BBC, choć ten kraj jest kandydatem do UE, to nie zdecydował się na wprowadzenie jakichkolwiek restrykcji po rozpoczęciu 24 lutego inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Podobnie jak wiele innych państw europejskich, Serbia także jest w dużym stopniu uzależniona od dostaw gazu z Rosji.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM