Boris Johnson straci stanowisko premiera? Niebawem głosowanie nad wotum nieufności

Głosowanie nad poselskim wotum nieufności dla brytyjskiego premiera Borisa Johnsona jako lidera Partii Konserwatywnej odbędzie się w poniedziałek późnym popołudniem - poinformował szef partyjnego Komitetu 1922 Graham Brady.
Zobacz wideo

Graham Brady dodał, że osiągnięty został próg 15 proc. posłów Partii Konserwatywnej, którzy złożyli listy wzywające do przegłosowania wniosku o wotum nieufności. To oznacza, że chciało tego co najmniej 54 deputowanych. Do odwołania Johnsona konieczna jest większość głosów, czyli co najmniej 180.  

Ewentualne odwołanie Johnsona z funkcji lidera partii będzie automatycznie oznaczać utratę stanowiska premiera. (W obu tych rolach pozostanie jednak do wyłonienia następcy). Zgodnie z obecnymi regulacjami, jeśli Boris Johnson wygra dzisiejsze głosowanie, podobne podważenie jego przywództwa nie będzie możliwe przez rok. 

Przyjęcia na Downing Street

Do głosowania dojdzie po oburzeniu, które wywołał raport Sue Gray w sprawie łamania pandemicznych obostrzeń na Downing Street, czyli w rezydencji i biurze brytyjskiego premiera.

W połowie 2021 r. wyszedł na jaw fakt, że pracownicy Downing Street, w tym Johnson, jego żona i najwyżsi rangą urzędnicy, urządzali w siedzibie premiera przyjęcia. Z naruszeniem zasady lockdownu w szczytowym okresie pandemii. Jeden z e-maili, które wyciekły wskazywał też, że wysoki rangą asystent Johnsona zaprosił ponad 100 pracowników na spotkanie i zachęcał ich do "przyniesienia własnego alkoholu". 

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM