Bośnia i Hercegowina. USA nakłada sankcje na polityków obu federacji. Powojenne emocje nie gasną

Bośnia i Hercegowina znowu objęta sankcjami. W poniedziałek 6 czerwca 2022 r. amerykański departament skarbu ogłosił restrykcje, które zostaną nałożone na prezydenta Federacji Bośni i Hercegowiny, Chorwata Marinko Czavary oraz ministra zdrowia Republiki Serbskiej Alena Seranicia za destabilizowanie sytuacji i zagrażanie porozumieniom pokojowym.

Bośnia i Hercegowina. Politycy oskarżeni o antypokojowe działania. To nie pierwszy taki przypadek

Stany Zjednoczone ukarały dwóch bośniackich polityków – prezydenta Federacji Bośni i Hercegowiny, Chorwata Marinko Czavary oraz ministra zdrowia Republiki Serbskiej Alena Seranicia – oskarżając ich o zagrażanie pokojowi, stabilności i dobrobytowi w ich kraju, który nigdy w pełni nie podniósł się po brutalnej wojnie etnicznej, jaka miała miejsce w latach 90. ubiegłego wieku.

- Marinko Czavara i Alen Szeranić dążyli do realizacji etnonacjonalistycznych i politycznych celów kosztem demokratycznych instytucji i obywateli Bośni i Hercegowiny – napisał w oświadczeniu podsekretarz skarbu USA Brian Nelson.

Jest to już kolejna seria sankcji USA przeciwko politykom tego kraju. W 2017 r. restrykcjami za separatystyczną działalność objęto m.in. serbskiego członka Prezydium BiH Milorada Dodika, byłego premiera i prezydenta Republiki Serbskiej.

Polityczny impas w Bośni i Hercegowinie. USA reaguje na blokowanie Trybunału Konstytucyjnego

Marinko Cavara pełni funkcję szefa jednej z dwóch powojennych części administracyjnych Bośni – Federacji Bośni i Hercegowiny. Jest również politykiem partii Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej BiH.

USA postanowiło objąć go sankcjami, ponieważ Cavara od trzech lat odmawia powołania sędziów do miejscowego Trybunału Konstytucyjnego, co doprowadziło do politycznego impasu i uniemożliwiło reformy. Jak powiedział w oświadczeniu przedstawiciel Departamentu Skarbu USA, Marinko Cavara „bezpośrednio lub pośrednio zaangażował się w działania, które podważają procesy i instytucje demokratyczne". 

Dodał, że Cavara, który jest członkiem najsilniejszej bośniacko-chorwackiej partii politycznej, nacjonalistycznej HDZ, zrobił to, aby wspierać „interesy polityczne jego i jego partii".

Politycy Republiki Serbskiej podkopują władzę instytucji państwowych? 

Z kolei Alen Szeranić, minister zdrowia i opieki społecznej Republiki Serbskiej (RS), zdominowanej przez Serbów drugiej z części składowych Bośni i Hercegowiny, przyczynił się do powołania osobnej – wyłącznie serbskiej – wobec ogólnopaństwowej agencji leków, podważając w ten sposób konstytucyjny porządek kraju.

Jak uważają dziennikarze ABCNews, posunięcie to zostało zinterpretowane przez Departament Skarbu jako część dążenia nacjonalistycznej partii bośniackich Serbów, której Szeranić jest członkiem, do oddzielenia Republiki Serbskiej — obejmującej około połowy terytorium Bośni — od reszty kraju, między innymi poprzez jednostronne wycofanie się ze wspólnych instytucji wieloetnicznych.

- Bośnia i Hercegowina stoi w obliczu najpoważniejszego kryzysu od 1995 r., będąc ograniczana przez etnonacjonalistyczne partie polityczne podtrzymywane przez kumoterstwo. Koalicja rządząca w Republice Serbskiej stara się ustanowić równoległe struktury, które podważają władzę instytucji państwowych, zaś przywódcy Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej BiH kaleczą demokratyczne procesy w kraju – oznajmił w oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken.

DOSTĘP PREMIUM