Wakacje Chorwacja 2022. Ostatnie z takimi cenami. Zobacz dlaczego!

Nadchodzi długi czerwcowy weekend a potem wakacje. Polacy odbijają sobie lata pandemii i obostrzeń, planując wyjazdy, w tym do ulubionej Chorwacji. Jednak stać ich na coraz mniej, bo rosną ceny pobytu i dojazdu do wakacyjnego raju. Za rok może być z cenami jeszcze gorzej! H2

Ceny paliw Chorwacja 2022. Dojazd do słonecznego wybrzeża kosztuje, benzyna coraz droższa

Po okresie wyjazdowej posuchy spowodowanej pandemią i wieloma ograniczeniami, w tym roku turyści masowo rezerwują noclegi. Jednak teraz, z powodu wzrostu cen, goście zastanawiają się nad wydaniem każdego grosza.

Polscy turyści najczęściej wyjeżdżają do Chorwacji własnym transportem - samochodami, motocyklami lub camperami. Ceny paliwa w tym roku zdecydowanie wpłynął na zwiększenie kosztów wakacji nad Adriatykiem.

Jak podaje crolove.pl, obecnie w tym kraju 1 litr benzyny Pb 95 kosztuje ok.13,37 kuny czyli 8,17 zł, benzyny EuroSuper 100 to koszt do 14,89 kuny czyli 9,10 zł

Eurodiesel ma ceny do 14,45 kuny czyli 8,83 zł a gaz LPG - max do 8,2 kuny czyli ok. 5 zł. Dojazd własny na chorwackie wakacje przy obecnych cenach paliwa będzie dużym obciążeniem, bo w krajach tranzytowych do Chorwacji jest jeszcze drożej niż w Polsce.

Chorwacja 2022. Ceny apartamentów poszły w górę

Kolejną ważną kategorią wydatków są ceny noclegów w Chorwacji, które zależą od kilku czynników. W szczycie sezonu wakacyjnego są o kilkanaście do kilkudziesięciu procent wyższe w porównaniu do tych, które obowiązują poza sezonem.

Liczy się też standard hotelu lub apartamentu, wielkość pokoju oraz jego wyposażenie. Najdroższe są te luksusowe, ulokowane bezpośrednio przy plaży, w pobliżu centrum ośrodków turystycznych.

Cena noclegu za dobę w Chorwacji to średnio ok. 300 zł za osobę. W hotelach w tej cenie jest już zazwyczaj śniadanie. Kilkugwiazdkowe hotele będą znacznie droższe. Ceny noclegu często wynoszą około 700 kun (ok. 430 zł) , a w hotelach czterogwiazdkowych znacznie więcej. Apartmenty to koszt od 1300 do 6000 zł w domach z basenem za tydzień dla dwóch osób. Coraz więcej Polaków wpisuje też w wyszukiwarkę hasło "kempingi chorwacja". Według portalu pitchup.com miejsce z podłączeniem do prądu na kempingu Planik w Ražanac, 20 minut jazdy autem od miejscowości Pag, kosztuje dla dwóch osób od 96,27 zł za dobę. Na Campingu Stobrec w Splicie zapłacimy za miejsce od 107,74 zł (za dobę dla dwóch dorosłych).

Noclegi to nie koniec wydatków. Turyści coraz częściej opisują swoje doświadczenia i pokazują "paragony grozy" z chorwackich kurortów. Tym bardziej, że w takich turystycznych mekkach jak Dubrownik, ceny posiłku czy kawy mogą być nawet o 40 proc. wyższe niż na chorwackiej prowincji.

Chorwacja. Euro od przyszłego roku? Te ceny przejdą do historii

Jak podaje Rzeczpospolita, w 2021 roku do Chorwacji przyjechało 13,8 miliona turystów, o 77 proc. więcej niż rok wcześniej. Wykupili 84,1 miliona noclegów, o ponad połowę więcej niż w tym samym okresie 2020 roku. W 2021 roku Chorwację odwiedziło milion. Polaków. Agnieszka Puszczewicz z biura Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej widzi jeszcze potencjał do wzrostu.

W tym roku polscy goście mogą jeszcze liczniej będą przybywać. Ze względu na ceny i koszt dojazdu częściej ze swoim prowiantem. Mogę też ciąć wydatki na miejscu - na lody i kawę.

Ceny w chorwackich barach i restauracjach poszły w górę, a śniadanie może kosztować nawet 70 zł od osoby, czyli więcej niż obiad w Polsce. Portal turystyka.wp.pl opisał historię czytelniczki, która musiała zapłacić za zamówione przez nią śniadanie - 115 kun, czyli ok. 70 zł. Za posiłek dla czterech osób wyszła niebagatelna kwota 280 zł.

Według portalu podróżniczego lasti.pl "średnio na posiłek czy obiad w niedrogiej restauracji w Chorwacji trzeba wydać mniej więcej 40 – 70 kun (25 - 42 zł), w zależności od dania. Natomiast w lepszej restauracji zapłacimy 90-120 kun ( 55-74 zł )od osoby. Kurs kuny to obecnie 0,61 zł.

Do tego takie ceny niedługą mogą należeć do przeszłości, bo Chorwacja spełnia warunki pozwalające na wprowadzenie w tym kraju waluty euro 1 stycznia 2023 roku. Poinformowała o tym Komisja Europejska w opublikowanym 1 czerwca raporcie o konwergencji, który ocenia postępy państw członkowskich UE w wypełnianiu zobowiązań związanych z uczestnictwem w Unii Gospodarczej i Walutowej.

TOK FM PREMIUM