Antarktyda. Naukowcy odkryli żywy ekosystem w głębi największego na świecie lodowca szelfowego

Antarktyda i Arktyka są stale badane przez klimatologów. Jak donosi The Guardian, ostatnie odkrycie badaczy zaskoczyło wszystkich: pod rozległym szelfem lodowym, w przypominającej katedrę grocie o wysokości setek metrów, głęboko pod lodem odkryto niezwykły, podwodny ekosystem.

Antarktyda i lodowiec Rossa: badania nad ociepleniem klimatu doprowadziły do sensacyjnego odkrycia

Grupa badaczy z Nowej Zelandii dokonała wyjątkowego odkrycia – w wodach ukrytej pod lodami Antarktydy rzeki znaleźli samodzielny ekosystem zamieszkały przez drobne skorupiaki.

Do odkrycia doszło podczas badań nad zjawiskiem globalnego ocieplenia. Naukowcy zajmowali się m.in. obserwacją największego na świecie szelfowego lodowca o nazwie Rossa. Szukali przede wszystkim ujścia antarktycznej rzeki, która biegnie głęboko pod lodową powierzchnią – przebieg jej nurtu miał dostarczyć cennych informacji dotyczących procesów topnienia lodowców, na który wpływ mają zmiany klimatu.

Nowe znalezisko na mapie Antarktydy. Niezwykłe odkrycie nowozelandzkich badaczy

W pierwszym etapie przeprowadzanych badań nowozelandzcy naukowcy wwiercili się w grubą warstwę lodu. Wtedy zobaczyli coś niezwykłego: kamera, która dotarła na głębokość 600 metrów, ukazała niewielkich rozmiarów żywe skorupiaki. Okazało się, że jest ich tam aż 300 gatunków. Zwierzęta te zidentyfikowano jako obunogi (Amphipoda), do których zalicza się również homary, kraby, a także roztocza.

- Przez chwilę myśleliśmy, że coś jest nie tak z aparatem, ale kiedy ostrość poprawiła się, zauważyliśmy rój obunogów o wielkości około 5 mm – powiedział Craig Stevens nowozelandzkiego Narodowego Instytutu Badań nad Wodą i Atmosferą (NIWA).

Odkrycie jest wyjątkowe, ponieważ po raz pierwszy udało się udokumentować obecność tych maleńkich stworzeń głęboko wewnątrz lodowca. 

Tajemnice Antarktydy. Naukowcy będą dalej obserwować odkryty ekosystem

Naukowcy od jakiegoś czasu byli świadomi istnienia sieci ukrytych jezior i rzek słodkowodnych pod lodami Antarktydy, ale nie zostały one jeszcze zbadane, powiedział lider projektu badawczego na Antarktydzie, Huw Horgan z Uniwersytetu Wiktorii w Wellington. To on jako pierwszy zauważył ujście rzeki, po tym jak wypatrzył wyrwę w lodzie podczas obserwacji zdjęć satelitarnych Szelfu Lodowego Rossa.

- Możliwość obserwowania i pobierania próbek z tej rzeki była jak pierwsze wejście do ukrytego świata – powiedział naukowiec.

Naukowcy będą dalej obserwować odkryty ekosystem. W rzece pozostawiono sprzęt umożliwiający dalszą obserwację małych lodowcowych żyjątek. Oddano też próbki do laboratorium, aby zbadać, co sprawia, że woda w tym miejscu jest taka wyjątkowa.

Antarktyda i Arktyka: przeciwne krańce ziemi. Podobieństwa i różnice

Antarktyda i Arktyka są położone po przeciwnych stronach globu.

Antarktyda jest jednym z siedmiu kontynentów naszej planety i znajduje się na jej j południowym krańcu (geograficzny biegun południowy). To najzimniejszy, najsuchszy i najbardziej wietrzny kontynent na Ziemi. Ma także najwyższą średnią wysokość, a najwyższym szczytem Antarktydy jest Masyw Vinsona (4892 m n.p.m.). Niezamieszkała przez ludzi Antarktyda jest częścią Antarktyki, która swoim obszarem obejmuje Antarktydę oraz otaczający ją Ocean Południowy. Nazwa Antarktyka oznacza dosłownie anty-Arktykę (znajduje się ona na przeciwległym krańcu Ziemi w stosunku do arktycznego bieguna północnego).

Z kolei Arktyka to obszar otaczający biegun północny Ziemi, a nazwa pochodzi od greckiej nazwy gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy. Centrum tego regionu stanowi Ocean Arktyczny, który pokryty jest w dużej części lodem. Mimo, iż obszary lądowe są bezleśne, a grunt przemarznięty, Arktyka tętni życiem, a poza zwierzętami i roślinami, żyją tu również społeczności ludzkie.

TOK FM PREMIUM