Wyjątkowa pełnia w czerwcu 2022. Taki widok nie zdarza się często

Pełnia w czerwcu 2022 już za chwilę. Kilkanaście godzin po jej kulminacji naturalny satelita naszej planety przejdzie przez najbliższy Ziemi punkt swojej orbity. Jest to okazja do zobaczenia tzw. superpełni Księżyca, inaczej nazywanej superksiężycem.

Pełnia w czerwcu 2022 będzie wyjątkowa. Dlaczego?

Pełnie Księżyca występują regularnie co około 29,5 dnia, jednak warto pamiętać, że orbita tego obiektu krążącego wokół Ziemi nie jest kołowa, lecz eliptyczna. Średnia odległość naturalnego satelity od naszej planety to 384 tysiące kilometrów, ale różnica pomiędzy najdalszym punktem (apogeum), a tym najbliższym (perygeum) wynosi 10 procent, czyli całkiem sporo. Z tego też powodu widoczna wielkość tarczy Księżyca może być różna, w zależności od dystansu srebrnego globu od Ziemi.

Kiedy pełnia Księżyca dodatkowo występuje w momencie przebywania srebrnego globu w pobliżu perygeum swojej orbity, tarcza Księżyca jest wtedy wyjątkowo jasna. W takiej sytuacji Księżyc w pełni jest nazywany superpełnią albo superksiężycem. Może być wtedy nawet o 14 procent większy i świecić do 30 procent jaśniej niż w momencie znajdowania się w swoim apogeum. Tak właśnie będzie podczas pełni w czerwcu 2022. 

Truskawkowy Księżyc: co to takiego? Nazw pełni w czerwcu 2022 jest kilka

Pełnia w czerwcu nazywana jest Truskawkowym Księżycem. Skąd taka niezwykła nazwa? Truskawkowy Księżyc jest określeniem pochodzącym z rdzennych kultur Ameryki Północnej. To plemię Algonkinów, zamieszkujące tereny nad rzeką Ottawą w południowej części kanadyjskiej prowincji Quebec, wymyśliło taką nazwę dla czerwcowej pełni, kiedy to rozpoczyna się czas zbierania truskawek. 

Truskawkowy Księżyc nie jest jedyną znaną nazwą na pełnię w czerwcu. Inne określenia czerwcowej pełni to:

  • Różany Księżyc (nazwa funkcjonuje w Europie i odnosi się do kwiatów kwitnących w tym okresie),
  • Miodowy Księżyc (określenie pochodzi od miodu pitego na weselach, których wiele odbywa się w czerwcu),
  • Gorący Księżyc (od letnich upałów, które zaczynają się właśnie w czerwcu).

Kiedy jest pełnia Księżyca w czerwcu 2022? Będzie ją można obserwować przez dwie kolejne noce

Kiedy jest pełnia w czerwcu 2022 roku? Jak podaje PAP, najbliższa okazja do podziwiania pełni Księżyca będzie podczas dwóch czerwcowych nocy: z 13 na 14 oraz z 14 na 15 czerwca 2022 r. 

Dokładny moment pełni w czerwcu 2022 to wtorek 14 czerwca  o godzinie 13:52 polskiego czasu, za to przejście srebrnego globu przez perygeum jego orbity będzie miało miejsce w środę 15 czerwca, dokładnie o godzinie 1:23. Odległość, jaka będzie w tym momencie dzielić Ziemię od Księżyca to 357 438,4 kilometra.

Księżyc będzie można podziwiać dużo dłużej: wzejdzie on w poniedziałkowy wieczór 13 czerwca o godz. 20:12, a zajdzie we wtorek 14 czerwca o 3:39. Następnie wzejdzie we wtorkowy wieczór 14 czerwca o godz. 21:38 i zajdzie w środę 15 czerwca o godz. 4:30.

Kolejne pełnie – kiedy będą miały miejsce w 2022 roku?

Kiedy pełnia Księżyca będzie miała miejsce w kolejnych miesiącach? Już 13 lipca 2022 będzie miała miejsce następna pełnia zwana superksiężycem. Później, według kalendarza księżycowego, srebrny glob w pełni będziemy mogli oglądać 12 sierpnia, 10 września, 9 października, 8 listopada oraz 8 grudnia 2022 roku. 

Kolejny Truskawkowy Księżyc w pełni będzie można obserwować w niedzielę 4 czerwca 2023 roku.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM