Jak wygląda małpia ospa? Jest kilka istotnych objawów. Nie przegap ich

Małpia ospa. Leczenie trwa długo i wymaga hospitalizacji. Medycy zalecają zachowywanie szczególnych zasad higieny, jak również unikanie kontaktu z gryzoniami, takimi jak myszy czy wiewiórki. Sprawdź, jak sie przenosi małpia ospa, jak można się zarazić i jak tego unikać.

Pierwszy przypadek małpiej ospy (monkeypox) w Polsce. Pacjent przebywa w jednym z warszawskich szpitali

W piątek 10 czerwca 2022 r. minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce. Chory przebywa na izolacji w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ul. Wolskiej w Warszawie, przeprowadzono z nim wywiad epidemiologiczny. Resort nie podaje szczegółów dotyczących jego tożsamości.

Monkeypox czyli małpia ospa: co to takiego? Nie jest tak zaraźliwa, jak koronawirus

Ospa małpia (po ang. monkeypox) to rzadka odzwierzęca choroba wirusowa, która występuje głównie w krajach afrykańskich. Wirus wywołujący ją jest spokrewniony z ospą prawdziwą, a jego wrażliwość nie jest wysoka.

Według ostatnich danych podanych przez WHO, poza krajami afrykańskimi wykryto już ponad tysiąc przypadków monkeypox, m.in. w Austrii, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Włoszech, Portugalii i Wielkiej Brytanii.

Jak wygląda małpia ospa? Zwróć uwagę na te istotne objawy

Małpia ospa: jak wygląda początek choroby? Dr n med. Grażyna Cholewińska, konsultantka wojewódzka w dziedzinie chorób zakaźnych na Mazowszu tłumaczy, że okres wylęgania małpiej ospy (a więc czas od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów) wynosi zwykle 1-2 tygodnie, czasami 21 dni. Po tym czasie pojawiają się objawy typowe dla infekcji wirusowej, czyli:

- gorączka, 

- bóle mięśni,

- bóle kostno-stawowe,

- ogólne rozbicie,

- osłabieni

- niekiedy uogólnione powiększenie węzłów chłonnych.

Dalej małpia ospa wygląda, jak ospa prawdziwa: zwykle w 2-3 dobie po pojawieniu się objawów ogólnych zaczynają się pojawiać również zmiany na skórze: najpierw krostki, które zmieniają się w pęcherzyki, te następnie przysychają i tworzą się strupy, które odpadają. 

Zmiany skórne występują na całym ciele, ale – co jest charakterystyczne dla tej odmiany ospy – także na wewnętrznej powierzchni dłoni, i na powierzchni podeszwowej stóp. 

Małpia ospa: leczenie nie jest uciążliwe, ale trwa dość długo i wymaga hospitalizacji

W przypadku zakażenia małpią ospą leczenie wymaga hospitalizacji, a osoby, które miały kontakt z zakażonym, trafiają na 21-dniową kwarantannę.

Objawy monkeypox utrzymują się od dwóch do czterech tygodni. Przebieg jest zwykle łagodny, a leczenie ospy małpiej polega głównie na stosowaniu leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciwświądowym. Trzeba dbać o to, aby nie rozdrapywać pęcherzyków na skórze.

Małpia ospa: jak można się zarazić? Można jej uniknąć, zachowując te środki ostrożności

Jak się przenosi wirus małpiej ospy? Otóż nie tak łatwo. Może do tego dojść podczas bliskiego kontaktu z zakażoną osobą bądź zwierzęciem (myszy i wiewiórki) albo przez użycie zanieczyszczonych przedmiotów. Dlatego wszędzie należy zachowywać zasady higieny.  Małpia ospa jak się przenosi

Jak podkreślała Agnieszka Kujawska-Misiąg, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego przy ul. Wolskiej w Warszawie – monkeypox, czyli małpia ospa przypomina ospę prawdziwą, ale jest od niej dużo mniej zakaźna, a zagrożenie, które niesie dla populacji jest bardzo niskie. 

Samorząd Województwa Mazowieckiego podał w informacji prasowej, iż brakuje jasności, co napędza szerzenie się zakażenia, ale istnieje ryzyko, że do wzrostu liczby zakażeń  mogą przyczynić się masowe imprezy.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM