Białoruś. Książki noblistki Swiatłany Aleksijewicz mają zniknąć ze szkolnych bibliotek

Do szkolnych bibliotek na Białorusi trafiła lista pisarzy, których książki należy wycofać z użytkowania; na liście jest laureatka literackiej Nagrody Nobla Swiatłana Aleksijewicz - poinformowała opozycyjna Białoruska Rada Kultury, uznawana przez reżim Alaksandra Łukaszenki za "organizację ekstremistyczną".

Wszyscy pisarze, których książki mają być wycofane z bibliotek, są członkami rozwiązanego przez władzę Związku Pisarzy Białoruskich. Na liście znalazły się 33 nazwiska, w tym Aleksijewicz, która w 2015 roku została uhonorowana Nagrodą Nobla.

Jak pisze we wtorek agencja Interfax-Ukraina w październiku 2021 roku Związek Pisarzy Białoruskich został rozwiązany na mocy wyroku Sądu Najwyższego Białorusi z powodu zarzutów o niepłacenie podatków oraz niejasne operacje finansowe. Faktycznym powodem likwidacji organizacji było pismo skierowane przez ni± do władz z wezwaniem do zaprzestania stosowania przemocy wobec protestujących osób, które nie zgadzały się z oficjalnymi wynikami wyborów prezydenckich na Białorusi w 2020 roku.

W kraju funkcjonuje obecnie Związek Pisarzy Białorusi, organizacja popierająca reżim Łukaszenki.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

Posłuchaj rozmowy Macieja Zakrockiego ze Swiatłaną Aleksijewicz:

TOK FM PREMIUM