"Zaczyna się historyczny tydzień". Zełenski o nasileniu wrogiej aktywności Rosji, również w Europie

- Zaczyna się historyczny tydzień. Jeden z najważniejszych od 1991 roku. Tydzień, w którym usłyszymy odpowiedź Unii Europejskiej w sprawie statusu kandydata dla Ukrainy - powiedział w niedzielę w zamieszczonym na mediach społecznościowych nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zobacz wideo

- Jutro zaczyna się historyczny tydzień. Jeden z najważniejszych od 1991 roku. Tydzień, w którym usłyszymy odpowiedź Unii Europejskiej w sprawie statusu kandydata dla Ukrainy - powiedział Zełenski.

W piątek Komisja Europejska wydała pozytywną opinię w sprawie przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą państwa członkowskie.

- W tym tygodniu należy spodziewać się także nasilenia wrogiej aktywności Rosji. Nie tylko przeciwko Ukrainie, ale także przeciwko Europie. Przygotowujemy się i ostrzegamy partnerów - dodał ukraiński prezydent.

Zełenski również podziękował pracującym na Ukrainie lekarzom i pielęgniarkom, rolnikom oraz rodzicom i dziadkom, "wychowującym naszych bohaterów".

Von der Leyen: Jestem przekonana, że Ukraina otrzyma status kraju kandydującego do UE

Na krótko przed szczytem Unii Europejskiej w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, w niedzielę wieczorem, w wywiadzie dla niemieckiej telewizji publicznej, wyraziła optymizm, co do perspektywy uzyskania przez Ukrainę statusu kandydata do UE.

- Jestem głęboko przekonana, że otrzymamy pozytywną decyzję, że otrzymamy wsparcie. Kurs został już wyznaczony - oświadczyła von der Leyen w talk-show "Anne Will" i dodała: "Oczywiście, jest to historyczna decyzja, którą musi teraz podjąć Rada Europejska, ale przygotowania są dobre".

W nadchodzący czwartek i piątek 27 państw członkowskich UE przedyskutuje tę rekomendację w Brukseli, jak również wniosek o akcesję Gruzji.

Posłuchaj:

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM