Niemcy mają problemy z dostawami gazu. Minister gospodarki: Nie będę owijał w bawełnę, to poważna sytuacja

Po znacznym ograniczeniu przez Rosję dostaw gazu do Niemiec sytuacja jest niezwykle trudna - uważa minister gospodarki RFN Robert Habeck. - Nie będę owijał w bawełnę: to napięta, poważna sytuacja - powiedział polityk w programie "heute journal" telewizji ZDF w niedzielę wieczorem.
Zobacz wideo

- Zawsze było jasne, że jesteśmy bardzo uzależnieni od gazu - podkreślił minister gospodarki RFN Robert Habeck.

Minister wyraził jednak przekonanie, że uda się zabezpieczyć dostawy na nadchodzącą zimę. - Najważniejsze jest, aby magazyny gazu były napełnione na zimę i to w 90 procentach - powiedział Habeck. Dodał, że obecnie poziom zapełnienia wynosi około 57 procent, a różnicę trzeba będzie nadrobić poprzez zakupy i oszczędności.

Gdyby magazyny były pełne, wystarczyłoby to na około dwa i pół miesiąca bez dodatkowych dostaw. Planuje się jednak, że Niemcy będą nadal kupować gaz z zagranicy w zimie, nawet jeśli gaz nie będzie już płynął z Rosji.

Koncern Gazprom ogłosił w ubiegłym tygodniu ograniczenie dostaw gazu do Niemiec rurociągiem Nord Stream 1.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM