Papież Franciszek: Niech wojna na Ukrainie nie doprowadzi do tego, by zapomniano o Syrii

Papież Franciszek powiedział w poniedziałek, że wojna na Ukrainie nie może doprowadzić do tego, aby zapomniano o konflikcie trwającym w Syrii. Przypomniał o tysiącach zabitych w tym kraju i milionach uchodźców.
Zobacz wideo

Podczas audiencji dla biskupów Kościoła grecko-melchickiego, obecnego w Syrii, papież powiedział: Dramaty ostatnich miesięcy, które niestety zmuszają nas do zwrócenia wzroku na wschód Europy, nie mogą doprowadzić do zapomnienia o tym, co od 12 lat dzieje się na waszej ziemi.

Franciszek przywołał modlitwę w intencji bombardowanej Syrii, zorganizowaną w Watykanie w pierwszym roku jego pontyfikatu. Jak dodał, przybyli także wtedy muzułmanie i przynieśli swoje dywaniki, by modlić się z chrześcijanami.

- To wtedy narodziło się określenie: "umiłowana i udręczona Syria". Tysiące zabitych i rannych, miliony uchodźców wewnętrznych i za granicami (kraju), niemożność rozpoczęcia niezbędnej odbudowy - mówił papież.

Podkreślił, że przy różnych okazjach spotykał się z syryjskimi uchodźcami i był poruszony dramatem, jaki nosili w sobie. Mieli oni "spojrzenie niemal pozbawione nadziei, niezdolne do marzenia o przyszłości dla swojej ziemi" - dodał.

- Nie możemy pozwolić na to, aby także ostatnia iskierka nadziei zniknęła z oczu i serc młodzieży i rodzin. A zatem ponawiam apel do wszystkich odpowiedzialnych za kraje i wspólnotę międzynarodową, aby doprowadzono do sprawiedliwego rozwiązania dramatu Syrii - wezwał Franciszek.

Nuncjusz apostolski w Damaszku kardynał Mario Zenari powiedział watykańskim mediom: Po 12 latach wojny sytuacja nie jest dobra, a pod pewnym względem wręcz się pogorszyła. Od dwóch-trzech lat Syria jest zapomniana z powodu pandemii, kryzysu w Libanie, a teraz Ukrainy; zniknęła z radaru mediów.

Papież Franciszek oskarżany jest o to, że nie opowiada się jasno po stronie Ukrainy, w trwającym konflikcie z Rosją. Papież wygłosił m.in. kontrowersyjne słowa o "szczekaniu NATO pod drzwiami Rosji.

Posłuchaj:

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM