Rosja. Marynarze poborowi z zatopionego krążownika Moskwa ponownie trafią na Ukrainę
Rodzice rosyjskich marynarzy, cytowani w poniedziałek wieczorem przez "NGJ", potwierdzili, że 49 ocalałych wojskowych znajduje się obecnie na okręcie patrolowym Ładnyj - jednostce wprowadzonej do służby w 1981 roku i wymagającej remontu. Bliscy poborowych wystosowali apele m.in. do prokuratury wojskowej w Sewastopolu (na okupowanym przez Rosję Krymie - PAP), Komitetu Matek Żołnierzy Rosji i państwowych instytucji ochrony praw człowieka. W listach podkreślono, że mimo wcześniejszych obietnic dowódców marynarze wciąż nie znaleźli się na lądzie.
"Nasze dzieci, służące na krążowniku Moskwa, zostały już niezgodnie z prawem zwerbowane do udziału w specjalnej operacji wojskowej (propagandowe określenie rosyjskiej inwazji na Ukrainę - PAP). Marynarze doznali urazów psychicznych związanych z katastrofą okrętu. Uważamy za niedopuszczalne ponowne angażowanie tych osób w działania bojowe" - napisali rodzice poborowych.
Moskwa była flagowym okrętem Floty Czarnomorskiej i jednym z najważniejszych okrętów wojennych Rosji. Jak poinformowało 14 kwietnia ministerstwo obrony Rosji, jednostka zatonęła podczas holowania w warunkach sztormu. Wcześniej armia ukraińska podała, że okręt został trafiony dwiema rakietami manewrującymi Neptun. Wersję tę potwierdziły Stany Zjednoczone.
Według strony rosyjskiej na krążowniku zginął zaledwie jeden członek załogi, a 27 uznano za zaginionych. Faktyczna liczba poległych jest prawdopodobnie znacznie wyższa. W ocenie rosyjskiego opozycjonisty Ilji Ponomariowa potwierdzono informacje o uratowaniu tylko 58 osób spośród 510-osobowego personelu okrętu.
Ostrzeżenia dla "Nowej Gaziety"
Pod koniec marca, ponad miesiąc po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, "Nowaja Gazieta" otrzymała ostrzeżenia od państwowego regulatora mediów Roskomnadzoru, a następnie zawiesiła działalność w wersji papierowej oraz w internecie do czasu zakończenia "operacji na Ukrainie". Kilka tygodni wcześniej redakcja "Nowej Gaziety" usunęła materiały dotyczące wojny w związku z wprowadzonym w Rosji restrykcyjnym prawem medialnym. Podawanie prawdziwych informacji o przebiegu konfliktu jest zagrożone w tym państwie karą nawet kilkunastu lat pozbawienia wolności.
6 kwietnia w stolicy Łotwy Rydze zainaugurowano działalność zagranicznego wydawnictwa "Nowej Gaziety", ukazującego się pod nazwą "Nowaja Gazieta Jewropa".
Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.
-
PiS z Konfederacją będą rządzić po wyborach [Sondaż Ipsos dla TOK FM i OKO.press]
-
Kiedy będą wybory samorządowe 2024? Podajemy prawdopodobne terminy
-
"Gazeta Wyborcza": Władza potajemnie zniszczyła wyborcze "pakiety Sasina"
-
"Janusz Kowalski nawet gatunków zbóż nie odróżnia". Były minister punktuje: Premier kpi sobie z rolnictwa
-
Kubeł zimnej wody dla opozycji. Ekspert rozwiewa złudzenia: Wspólna lista nie da zastrzyku energii
- Siedem osób rannych podczas egzekucji komorniczej. Doszło do wybuchu
- Zełenski apeluje do europejskich przywódców. "Jeżeli teraz się zawahacie, wojna potrwa lata"
- PiSowscy wujowie - co mówią, co myślą? I czy waloryzacja 500 plus to będzie "game over" dla opozycji
- Miesiączka, podpaski, tampony - przestań się wreszcie wstydzić! Czy urlop menstruacyjny jest możliwy w Polsce
- Matura 2023. Terminy egzaminów