Najpiękniejsze Życzenia dla taty na Dzień Ojca. Te słowa na pewno go wzruszą

Życzenia dla taty na Dzień Ojca składane są na całym świecie, choć daty obchodów tego święta są różne. W jednym z europejskich krajów dzień ten jest nawet wolny od pracy. Kiedy wypada Dzień Ojca w Polsce? Święto obchodzimy od 1965 r.

Kiedy jest Dzień Ojca 2022 w Polsce? 

W naszym kraju Dzień Ojca obchodzimy od 1965 roku, zawsze tego samego dnia – 23 czerwca. Dzień Ojca 2022 w Polsce wypada w najbliższy czwartek.

W Polsce Dzień Ojca nie jest aż tak popularnym świętem, jak Dzień Matki – niektórzy nawet mają problem z przypomnieniem sobie jego daty. A warto to zmienić. Przecież tata jest równie ważną postacią w życiu, co nasza rodzicielka. Dlatego każdego roku warto pamiętać o życzeniach i prezentach na Dzień Taty.

Dzień Taty 2022 na świecie. W niektórych krajach data tego święta nie jest stała

Nie każdy wie, że obchody święta wszystkich ojców zapoczątkowane zostały w Stanach Zjednoczonych, a pierwszy raz miały miejsce 19 czerwca 2010 roku w amerykańskim miasteczku Spokane w stanie Waszyngton. Córka weterana wojennego Sonora Dodd postanowiła uczcić wielkie poświęcenie swojego ojca, który po śmierci swojej żony samotnie wychowywał szóstkę potomstwa. Wydarzenie miało jedynie wymiar lokalny i przez kolejne dziesięciolecia nie udało się wprowadzić ojcowskiego święta na skalę całego kraju. Dopiero  prezydent USA Richard Nixon w 1972 roku oficjalnie ustanowił Dzień Ojca. 

W niektórych europejskich krajach, takich jak Włochy, Portugalia i Hiszpania, życzenia na Dzień Ojca składa się 19 marca. U naszych litewskich sąsiadów Dzień Ojca wypada w pierwszą niedzielę czerwca, a w Austrii – w drugą niedzielę czerwca. Z kolei we Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Turcji i na Ukrainie Dzień Ojca 2022 świętowano w trzecią niedzielę czerwca, czyli kilka dni przed polskimi obchodami.

Za niemiecką granicą Dzień Ojca 2022 wypada co roku w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego przypadającego na 39. dzień po niedzieli wielkanocnej. Z czasem święto przerodziło się w Dzień Mężczyzn.

Z kolei w większości krajów skandynawskich Dzień Ojca 2022 będzie dopiero jesienią – obchodzony jest w drugą niedzielę listopada. Wyjątkiem jest Dania, gdzie życzenia dla taty na Dzień Ojca składane są 5 czerwca.

W Rumunii Dzień Ojca wypada 14 maja. Co ciekawe, w tym kraju święto jest dniem wolnym od pracy.

Życzenia dla taty na Dzień Ojca. Jak powiedzieć mu od serca najpiękniejsze słowa?

Życzenia na Dzień Ojca można przekazać osobiście, przez telefon, a nawet wysłać w wiadomości elektronicznej – mailem, SMSem czy przy pomocy jednego z komunikatorów internetowych. Życzenia na dzień taty do druku na ozdobnym papierze warto przygotować trochę wcześniej. Jakąkolwiek formę wybierzemy, na pewno sprawimy, że ten dzień będzie dla naszych ojców wyjątkowy.

Poniżej publikujemy kilka pięknych i wzruszających wierszyków oraz krótszych życzeń, przygotowanych specjalnie na polski Dzień Ojca 2022:

Gdybym mogła złotej rybce

wypowiedzieć dziś życzenia, 

powiedziałabym po prostu:

Niech mój tata się nie zmienia! 

      ***

Niech Ci się spełnią pragnienia,

niech słonko zawsze Ci świeci!

Przyjmij te skromne życzenia

od kochających Cię dzieci.

      ***

Czas jak koło szybko krąży,

rok za rokiem szybko mija.

Z życzeniami dziecko dąży,

niech ci tato szczęście sprzyja.

      ***

Szczęście na co dzień niech jest przy Tobie,

jak dąb bądź zdrowy i silny.

Obyś miął zawsze spokojna głowę,

a nerwy na co dzień stalowe.

      ***

Kochany Tato, mnie chodzi o to,

byś złapał rybkę małą lecz złotą.

Ta złota rybka już się postara,

aby życzenia Twe spełnić zaraz.

      ***

Dziś Dzień Ojca Drogi Tato.

Co Ty dzisiaj powiesz na to?

Ślę Ci szczere me życzenia.

Czy w Twym życiu to coś zmienia?

Mam nadzieję, że się cieszysz

i że dzisiaj się nie spieszysz.

Bo to święto jest dla Ciebie,

byś urządził je dla siebie.

      ***

Za wszystko Ci, Tato, dziękuję,

niezmiennie Cię dopinguję!

Dzisiaj Ci składam życzenia

najskrytszych marzeń spełnienia.

Ze swoich dzieci miej wielką pociechę,

przez życie idź ciągle z ogromnym uśmiechem!

Wszystkiego najlepszego Tato!

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM