Ukraińcy wzięli do niewoli pilota z grupy Wagnera. "Brałem udział w niepotrzebnej wojnie"

Rozmawiałem z ukraińskim żołnierzem, widziałem zdjęcia zbombardowanych miast i wiem, że giną tutaj cywile, kobiety i dzieci; uważam, że brałem udział w niepotrzebnej wojnie, której nie można usprawiedliwić - przyznał pojmany rosyjski pilot z grupy Wagnera w zeznaniu opublikowanym przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy.
Zobacz wideo

Oficer w stopniu majora oświadczył, że "nie otrzymał rozkazu atakowania cywilów", lecz rosyjski sposób walki odbiega od zgodnych z prawem metod prowadzenia wojny. "Jeśli byłby to konflikt (tylko) pomiędzy dwiema armiami, to sytuacja wyglądałaby inaczej" - ocenił pilot w nagraniu zamieszczonym na stronie Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Wojskowy zeznał, że przybył na Ukrainę 14 czerwca, zdążył wykonać pięć lub sześć lotów bojowych i po zaledwie trzech dniach dostał się do niewoli. - Naszym głównym zadaniem była pomoc (samozwańczym władzom) Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, natomiast loty to już zadanie "prywatne" (realizowane w ramach grupy Wagnera - PAP) - powiedział jeniec.

- Otrzymywaliśmy wynagrodzenie powyżej 200 tys. rubli (około 16 tys. zł - PAP) miesięcznie oraz dodatkowe premie za "skuteczność ostrzałów" - poinformował rosyjski major. Jak przyznał, te stawki dotyczą najemników, a nie kadrowych pilotów rosyjskich sił powietrznych.

Grupa Wagnera na terenie Ukrainy

Grupa Wagnera to prywatna firma wojskowa powiązana - według mediów - z prokremlowskim biznesmenem Jewgienijem Prigożynem. Od połowy grudnia 2021 roku wagnerowcy są objęci unijnymi sankcjami za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i Donbasie. O zbrodniach wagnerowców w Syrii informowała w Rosji niezależna "Nowaja Gazieta". Działalność najemnicza jest w Rosji oficjalnie zakazana.

Pod koniec marca ówczesny rzecznik Pentagonu John Kirby poinformował, że Kreml sprowadził do Donbasu na wschodzie Ukrainy około tysiąca wagnerowców.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM