Wiesz kiedy zaczyna się lato? Możesz się zdziwić. Data nie jest oczywista

Kiedy zaczyna się lato? Dziś pierwszy dzień lata astronomicznego. Przed nami najprzyjemniejszy czas w roku, kiedy dni są ciepłe i bardzo długie, a noce krótkie. Czy wiesz, kiedy wypada pierwszy dzień lata kalendarzowego? Te dwie daty różnią się od siebie.

Pierwszy dzień lata astronomicznego to zapowiedź najcieplejszych miesięcy w roku

Choć za oknem jest szaro i deszczowo, to właśnie dziś, we wtorek 21 czerwca 2022 roku ma miejsce pierwszy dzień lata astronomicznego, który na kolejne miesiące zapowiada słoneczną aurę. To także moment tzw. letniego przesilenia, kiedy doświadczamy najdłuższego dnia i najkrótszej nocy w roku. Przesilenie letnie miało miejsce dziś 21 czerwca dokładnie o godz. 11:14.

Życzenia na pierwszy dzień lata są co prawda rzadkością, lecz szczególnie w ten pochmurny czerwcowy dzień warto życzyć sobie i wszystkim dużo słońca na najbliższe miesiące.

Lato potrwa aż do przesilenia jesiennego, które będzie miało miejsce 23 września 2022 r. o godz. 3:04.

Pierwszy dzień lata. Data astronomicznego lata jest inna, niż kalendarzowego

Pierwszy dzień lata astronomicznego wypada 20 albo 21 czerwca. Jego data jest uzależniona od przesilenia letniego – czyli momentu, kiedy Ziemia maksymalnie wychyla się w kierunku Słońca, które góruje wtedy w zenicie nad zwrotnikiem Raka (to równoleżnik znajdujący się na północnej półkuli Ziemi). Pierwszy dzień lata astronomicznego w 2022 roku wypada we wtorek 21 czerwca.

Pierwszy dzień lata kalendarzowego ma za to stałą datę i zawsze ma miejsce 22 czerwca. 

Przesilenie letnie. W tych rejonach Polski dzień będzie najdłuższy

Przesilenie letnie jest czasem najdłuższych w roku dni, a także najkrótszych nocy. Co ciekawe, długość dni i nocy różni się w zależności od rejonu Polski:

  • na północy najdłuższy dzień roku potrwa 17 godzin i 15 minut,
  • w centrum – około 16 godzin i 45 minut
  • na południowych krańcach potrwa 16 godzin i 12 minut. 

W najkrótsze letnie noce na północnych krańcach Polski Słońce chowa się zaledwie na około 12 stopni pod horyzontem. Niewiele brakuje wtedy do zjawiska zwanego białymi nocami, znanymi z obszarów Skandynawii położonych blisko bieguna północnego.

Latem spójrz w niebo. Przesilenie letnie to zapowiedź niezwykłych zjawisk 

Letnie noce są co roku okazją do obserwacji ciekawych układów ciał niebieskich na niebie, warto więc patrzeć częściej w niebo. Będzie okazja do dostrzeżenia m.in. ustawionych w jednej linii Marsa, Jowisza i Saturna, trzech jasnych gwiazd (Wega z konstelacji Lutni, Deneb z gwiazdozbioru Łabędzia i Altair z konstelacji Orła) zwanych Trójkątem Letnim albo popularnych sierpniowych "spadających gwiazd", zwanych przez naukowców meteorami. Największe ich nasilenie ma zwykle miejsce w nocy z 12 na 13 sierpnia.

To nie koniec tegorocznych letnich atrakcji na niebie. Pełnia Księżyca, która będzie miała miejsce 13 lipca 2022, zbiegnie się z najbliższym w tym roku perygeum jego orbity (jest to najbliższy dystans względem Ziemi). Będzie więc okazja to obserwacji największego i najjaśniejszego księżyca, zwanego też superpełnią lub superksiężycem. 

Ciekawostką jest to, że właśnie w lipcu 2022 roku Ziemia znajdzie się w aphelium swojej orbity – czyli w punkcie położonym najdalej Słońca. Dokładnie 4 lipca 2022 o godzinie 9:11 będziemy oddaleni od tej gorącej gwiazdy o 152,098 mln km. Jak widać, cykl pór roku na naszej planecie nie ma nic wspólnego z odległością od Słońca.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM