Strajk w Ryanair. Duże utrudnienia na lotniskach w Europie. Sprawdź czy dolecisz na wakacje!

Personel linii lotniczych Ryanair zapowiedział strajki, które obejmą lotniska w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech oraz we Francji i Belgii. To oznacza spore utrudnienia dla turystów z całej Europy. Ucierpią też polscy turyści, bo zakłócenia zaczną się w czasie, gdy w Polsce rozpoczynają się wakacje i związane z nimi podróże.

Ryanair - strajki w Hiszpanii i Portugalii. Najdłużej protestować będą Hiszpanie

Pracownicy linii lotniczych Ryanair z kilku krajów europejskich poinformowali o akcjach protestacyjnych z udziałem ok. 2 tys. osób. Postulaty związkowców z poszczególnych państw różnią się detalami, ale zasadniczo chodzi o poprawienie warunków pracy, w tym zwiększenie płac i zatrudnienia.

Polski personel budżetowych linii lotniczych z Irlandii nie bierze udziału w protestach, ale w wielu krajach Europy zapowiadane są utrudnienia w podróżowaniu drogą lotniczą.

Strajk w Hiszpanii będzie trwał najdłużej i odbywał się będzie w gorącym momencie, na początku wakacyjnych wyjazdów, na przełomie czerwca i lipca – 24, 25, 26, 30 czerwca oraz 1, 2 lipca – podała agencja Reuters.

Natomiast strajk w Portugalii zapowiadany jest w podobnym terminie jak w Hiszpanii, choć nieco krócej, bo w dniach 24, 25, 26 czerwca. Portugalski personel zarzuca Ryanairowi łamanie praw pracowniczych.

Jeśli chodzi o Włochy, to tamtejsi pracownicy irlandzkiego przewoźnika zaplanowali tylko 24-godzinny strajk, który ma odbyć się 25 czerwca. Włoski personel Ryanaira walczy o podwyżki oraz poprawę warunków zatrudnienia.

Dyrektor generalny Ryanair, Michael O'Leary, tak tłumaczy tę sytuację: "Brexit jest jednym z największych błędów w systemie. Wprowadził ogromną nieelastyczność rynku pracy. Ten problem nie zostanie rozwiązany, dopóki nie zaczniemy zezwalać pracownikom z UE na pracę, której, szczerze mówiąc, ludzie w Wielkiej Brytanii nie chcą już wykonywać".

Strajk w czerwcu w Belgii. Ryanair nie przestrzega belgijskiego prawa pracy?

Jak podał Reuters, swoją gotowość do strajku zapowiedzieli też pracownicy Ryanaira z Francji oraz Belgii, gdzie trwają negocjacje przedstawicieli związku zawodowego z zarządem irlandzkich linii lotniczych..

Związki zawodowe reprezentujące belgijski personel pokładowy tanich linii planują strajk w czerwcu w tym kraju, co spowoduje utrudnienia na lotniskach podczas szczytu wakacyjnego weekendu i szczytu Unii Europejskiej. Strajk w Belgii, podobnie jak w Portugalii potrwa od 24 czerwca do 26 czerwca. Z kolei protest we Francji zapowiadany jest na 25 i 26 czerwca.

Związki poinformowały, że zostały zmuszone do działania, ponieważ Ryanair nie przestrzegał belgijskiego prawa pracy obejmującego takie kwestie, jak płaca minimalna i płaca personelu pokładowego za niektóre prace wykonywane przed i po locie.

Dyrektor generalny Irlandzkiej taniej linii lotniczej, Michael O'Leary, powiedział, że oskarżenia związków to „kompletne bzdury".

„W pełni przestrzegamy belgijskiego prawa, mamy tutaj umowy o pracę zarówno ze związkami zawodowymi pilotów, jak i związkami zawodowymi personelu pokładowego" – powiedział na konferencji prasowej, dodając, że podczas kwietniowego strajku ucierpiało mniej niż 40 proc. belgijskich lotów Ryanaira. Ponad 60 proc. lotów do i z Belgii odbywa się samolotami, które nie mają bazy w tym kraju.

W tym samym czasie akcję protestacyjną planują związki zawodowe w Brussels Airlines. Piloci i personel pokładowy tej jednostki Lufthansy, przystąpią do strajku w dniach 23-25 ??czerwca.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM