Strajki na lotniskach. EasyJet odwołuje tysiące wakacyjnych lotów. Te wakacje nie będą łatwe

Tanie brytyjskie linie lotnicze EasyJet ogłosiły odwołanie tysięcy lotów, które miały się odbyć w najbliższych, wakacyjnych tygodniach. Sytuacji polskich turystów nie poprawia strajk pracowników Ryanair oraz problemy na linii kontrolerzy lotów - PAŻP.

EasyJet i kryzys w sektorze lotniczym. Brytyjskie lotniska mają kłopoty

EasyJet poinformowało w poniedziałek 20 czerwca 2022 o drastycznym zmniejszeniu liczby lotów tego lata. Wszystko z powodu braków kadrowych w brytyjskim sektorze lotniczym, które spowodowały w ostatnich tygodniach mnóstwo opóźnień i odwołań lotów.

Po zniesieniu ograniczeń po pandemii koronawirusa, wiele lotnisk i linii lotniczych boryka się z ogromnymi problemami związanymi z ponowną rekrutacją personelu. Po marcu 2020 roku sektor lotniczy zlikwidował tysiące miejsc pracy, które teraz trzeba ponownie zapełnić. 

Jak podaje AFP News, ostatnio londyńskie lotnisko Heathrow zażądało, aby linie lotnicze zmniejszyły swoje rozkłady lotów o 10% na dwóch terminalach. Przedstawiciele londyńskiego Heathrow przeprosili też za problemy na lotnisku, z jakimi pasażerowie mieli do czynienia w ostatnich dniach. Stało się to kilka dni po tym, jak stołeczny port lotniczy Gatwick także poinformował, iż tego lata będzie w stanie obsłużyć dużo mniejszy ruch, niż pierwotnie zakładano. 

EasyJet uspokaja pasażerów. "Aktywnie konsolidujemy liczbę lotów"

Jak przekazało EasyJet, będzie „aktywnie konsolidować liczbę lotów" na lotniskach, które przeżywają kryzys, jak również, że linia lotnicza stara się działać elastycznie również w obliczu opóźnień w kontroli ruchu lotniczego i kontroli paszportów.

Pomimo panującego na lotniskach chaosu, EasyJet zapewnia również o pewności rezerwacji wykonanych przez swoich swoich klientów na letnie, wakacyjne miesiące i spodziewa się, że przepustowość linii lotniczej w trzecim kwartale 2022 roku wyniesie 87% poziomu sprzed pandemii.

EasyJet zakłada też, że w ciągu trzech miesięcy do końca września 2022 przepustowość wzrośnie do 90%.

Europa i Polska. Strajk Ryanair zwiększy kłopoty na lotniskach. O'Leary lekceważy protesty

Nie tylko problemy z przepustowością lotnisk brytyjskich mogą tego lata utrudnić życie turystom. Trwa też strajk na lotniskach w Europie z udziałem pracowników linii lotniczych Ryanair. Strajku w Polsce na razie nie ma, ale akcje protestacyjne, które obejmą porty lotnicze we Włoszech, Francji, w Hiszpanii, Portugalii i Belgii, oznaczają utrudnienia dla turystów z Polski i z całej Europy. Może to oznaczać, iż tanie loty z Krakowa, Warszawy czy Gdańska w wakacyjne regiony Europy, mogą być mocno okrojone czy nawet niedostępne polskim turystom.

Postulaty związkowców z Ryanair dotyczą przede wszystkim poprawy warunków pracy, w tym zwiększenia płac. Portugalski personel, który zapowiada na koniec czerwca strajk na lotniskach, zarzuca Ryanairowi łamanie praw pracowniczych.

Jak podaje agencja AFP News, szef Ryanair Michael O'Leary lekceważy postulaty strajkujących pracowników.

- Większość (...) lotów będzie nadal działać, nawet jeśli w Hiszpanii dojdzie do strajku ze strony jakiegoś związku Myszki Miki lub jeśli belgijski związek personelu pokładowego będzie chciał strajkować tutaj – powiedział dziennikarzom.

Strajk kontrolerów lotów i wciąż nierozwiązane kwestie na polskich lotniskach

Strajki na lotniskach odnoszą się nie tylko do pracowników linii lotniczych. Od kilku miesięcy polskie porty lotnicze zmagają się z protestami kontrolerów lotów. W poniedziałek 20 czerwca 20222 r. Anna Garwolińska ze Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego przekazała do informacji publicznej, iż z pracy może odejść nawet stu polskich kontrolerów. 

Jak powiedziała w rozmowie z "Pulsem Biznesu", Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, odpowiedzialna za kształcenie i zatrudnienie kontrolerów – nie wywiązała się z umów, które zawarto w kwietniu po pierwszych strajkach kontrolerów lotów. 

Przypomnijmy: wiosenne strajki kontrolerów lotów w Polsce zakończyły się podpisaniem pod koniec kwietnia z PAŻP warunkowego porozumienia, które będzie obowiązywało tylko do 10 lipca 2022. Jak wynika z wypowiedzi Anna Garwolińskiej, nie można wykluczyć, że po tej dacie w czasie wakacji dojdzie do kolejnych strajków kontrolerów lotów. 

Jak poinformowało Radio Zet, niebawem Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego ma przedstawić oświadczenie.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM