"Historyczny moment". Rada Europejska zdecydowała o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do UE

Liderzy państw członkowskich Unii Europejskiej na szczycie w Brukseli zgodzili się na nadanie Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej. "Przyszłość Ukrainy jest w UE" - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski. Prezydent Mołdawii Maia Sandu napisała: "Ruszamy w drogę do UE, która przyniesie Mołdawianom więcej szans, więcej możliwości i więcej porządku w ich kraju".
Zobacz wideo

Rada Europejska zdecydowała o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej; to historyczny moment - poinformował w czwartek na Twitterze szef Rady Charles Michel.

"Porozumienie. Rada Europejska właśnie zdecydowała o statusie kandydata do UE dla Ukrainy i Mołdawii. Historyczny moment. Dzisiejszy dzień oznacza kluczowy krok na waszej drodze do UE" - napisał Twitterze Michel.

Pogratulował przywódcom i obywatelom obu państw. "Nasza przyszłość jest wspólna" - podsumował.

Szef Rady Europejskiej przekazał też, że unijni przywódcy zgromadzeni na szczycie w Brukseli uznali europejską perspektywę Gruzji i są "gotowi przyznać jej status kandydata po zajęciu się (przez ten kraj) priorytetowymi zagadnieniami".

"Gratulacje dla narodu gruzińskiego. To historyczny moment w stosunkach UE-Gruzja: przyszłość Gruzji leży w Unii Europejskiej" - dodał.

Zełenski: To moment unikalny i historyczny

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał w czwartek na Twitterze, że z satysfakcją przyjmuje decyzję UE o przyznaniu Ukrainie statusu państwa kandydującego do Wspólnoty. Uznał, że jest to "moment unikalny i historyczny" w relacjach jego kraju z Unią.

"Jestem wdzięczny przewodniczącemu Rady Europejskiej Charles'owi Michelowi i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen za wsparcie. Przyszłość Ukrainy jest w UE" - napisał Zełenski.

Prezydent Mołdawii Maia Sandu - w poście zamieszczonym na Facebooku - napisała: "Ruszamy w drogę do UE, która przyniesie Mołdawianom więcej szans, więcej możliwości i więcej porządku w ich kraju".

"Jesteśmy gotowi przejść razem drogę (do UE), aby zapewnić lepszą przyszłość naszym obywatelom. Przyszłość Mołdawii jest w Unii Europejskiej" - dodała prezydent.

"Wasze kraje są częścią naszej europejskiej rodziny"

"Dziś jest dobry dzień dla Europy. Gratulacje dla prezydenta (Ukrainy Wołodymyra) Zełenskiego, prezydent (Mołdawii Mai) Sandu i premiera (Gruzji Iraklego) Garibaszwilego. Wasze kraje są częścią naszej europejskiej rodziny. Potwierdza to dzisiejsza historyczna decyzja przywódców" - oceniła szefowa KE.

Ursuli von der Leyen dodała, że ta decyzja "wzmacnia nas wszystkich". "Wzmacnia Ukrainę, Mołdawię i Gruzję w obliczu rosyjskiego imperializmu i wzmacnia UE, ponieważ po raz kolejny pokazuje światu, że jesteśmy zjednoczeni i silni w obliczu zewnętrznych zagrożeń" - podkreśliła.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM