Atak rakietowy na Kijów. Nadal trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa

Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa w ostrzelanym w niedzielę przez wojska rosyjskie bloku mieszkalnym w Kijowie - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Jedna osoba zginęła w wyniku ostrzału. Bilans rannych wzrósł do sześciu osób. Jest wśród nich siedmiolatka, która przeszła już operację.
Zobacz wideo

"Prace poszukiwawczo-ratunkowe w budynku mieszkalnym, w który rano rosyjscy barbarzyńcy uderzyli rakietą, trwają" - napisał Kliczko w komunikatorze Telegram.

Na miejscu znaleziono zwłoki jednej osoby. Sześciu mieszkańców zostało rannych, czworo z nich, w tym siedmioletnią dziewczynkę, hospitalizowano. Dwie osoby będą leczone ambulatoryjnie. Wcześniej informowano o jednej ofierze śmiertelnej i czterech rannych.

Lekarze poinformowali, że siedmiolatka już przeszła operację i jej stan jest stabilny. Stan matki dziewczynki lekarze oceniają jako średnio ciężki. Ojciec siedmiolatki zginął w ostrzale.

W opinii Kliczki celem sił rosyjskich jest zastraszenie ludności i wzbudzenie paniki. Zaapelował, by nie ignorować syren alarmowych i udawać się do schronów.

W zaatakowanym ośmiopiętrowym budynku już ugaszono pożar - przekazał Serhij Kruk, szef państwowej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych. Trwa rozbieranie gruzów. Pociski spadły też na pobliską infrastrukturę, w tym teren przedszkola.

14 rosyjskich rakiet wystrzelono w kierunku Kijowa i obwodu kijowskiego

Deputowany Ołeksij Honczarenko poinformował, że w niedzielę rano siły rosyjskie wystrzeliły w kierunku Kijowa i obwodu kijowskiego 14 rakiet. Według spółki Energoatom, jedna z nich przeleciała na krytycznie niskiej wysokości nad Południowoukraińską Elektrownią Atomową. 

Rzecznik dowództwa sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnak powiedział w telewizji, że Kijów został zaatakowany z bombowców Tu-95 i Tu-160 pociskami manewrującymi Ch-101.

O zestrzeleniu jednej z rakiet przez ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej powiadomił wcześniej szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba. Zapewnił, że odłamki spadły na okolice jednej z wsi i nikt nie został ranny.

Sztab Generalny Ukrainy: Siły rosyjskie próbują otoczyć wojsko ukraińskie w Lisiczańsku

Siły rosyjskie koncentrują wysiłki na otoczeniu wojsk ukraińskich w okolicach Lisiczańska w obwodzie ługańskim - poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Wojska rosyjskie ostrzeliwały Wowczoriwkę, Łoskutiwkę, Biłą Horę, a także inne miejscowości na południe i południowy zachód od Lisiczańska. Przeprowadziły też atak lotniczy samolotami szturmowymi Su-25 w okolicy Biłej Hory.

Na kierunku siewierskim siły rosyjskie ostrzelały z artylerii pozycje ukraińskie w przygranicznych rejonach obwodów sumskiego i czernihowskiego.

Na kierunku charkowskim armia ukraińska nadal się broni. Siły rosyjskie ostrzelały okolice kilkunastu miejscowości, w tym Rubiżnego.

Na kierunku słowiańskim wojsko rosyjskie nacierało w stronę wsi Dowheńke i Mazaniwka. Ostrzelano z artylerii lufowej i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych kilkanaście miejscowości, w tym Bohorodiczne, Krasnopole i Wesełe.

Na kierunkach awdijiwskm, kurachowskim, nowopawliwskm i zaporoskim siły rosyjskie prowadzą działania bojowe i systematycznie ostrzeliwują pozycje ukraińskie, aby uniemożliwić ich przerzucenie w inne rejony. Ostrzelano z czołgów i artylerii lufowej okolice prawie 30 miejscowości, w tym Siewiernego, Marjinki, Krasnohoriwki i Hulajpola.

Na kierunku połodniowobużańskim armia rosyjska usiłuje utrzymać zajęte tereny i ostrzeliwuje ukraińskie pozycje. Lotnictwo ukraińskie zaatakowało skupiska wojsk rosyjskich.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM