Brytyjskie ministerstwo o "znaczącym osiągnięciu" Rosjan w Donbasie. Wskazuje też kolejne cele Putina

Wojska rosyjskie po przejęciu Siewierodoniecka umocniły się w tym rejonie, koncentrując siły i środki w celu zajęcia sąsiedniego Lisiczańska - poinformował w komunikacie Serhij Hajdaj, szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy.
Zobacz wideo

"Po wycofaniu się naszych oddziałów wróg umocnił się w Siewierodoniecku i miejscowościach: Syrotyne, Woronowe i Boriwske" - głosi komunikat opublikowany przez administrację obwodową.

Rosyjskie lotnictwo wojskowe ostrzeliwuje Lisiczańsk i sąsiednią Biłą Horę - poinformował Hajdaj. - Lisiczańsk jest już prawie nie do poznania. Na ziemi leży wieża telewizyjna, poważnie zniszczony został most samochodowy, pociski trafiają w domy - opisywał.

Poinformował także, że w rejonie szpitala w Lisiczańsku znaleziono ciało zabitego mężczyzny, z licznymi ranami od eksplozji. "Zdobycie Siewierodoniecka znaczącym osiągnięciem Rosji"

"Większość sił ukraińskich prawdopodobnie wycofała się z pozycji obronnych w mieście Siewierodonieck w Donbasie" - przekazało także brytyjskie ministerstwo obrony. 

"W kwietniu 2022 roku Rosja zmieniła najbliższy plan swojej kampanii, z dążenia do zajęcia większości terytorium Ukrainy na bardziej skoncentrowaną ofensywę w Donbasie. Zdobycie przez Rosję miasta jest znaczącym osiągnięciem w ramach tego zredukowanego celu" - można też przeczytać w codziennej aktualizacji wywiadowczej. 

Brytyjskie ministerstwo obrony przypomniało, że "miasto było ważnym ośrodkiem przemysłowym i zajmuje strategiczna pozycję nad rzeką Doniec Siewierski".

"Jest to jednak tylko jeden z kilku trudnych celów, które Rosja będzie musiała osiągnąć, aby zająć cały region Donbasu. Należą do nich ofensywa na ważny ośrodek Kramatorsk i zabezpieczenie głównych szlaków zaopatrzeniowych do Doniecka" - zastrzega także brytyjskie ministerstwo obrony. 

DOSTĘP PREMIUM