Właściciel Azowstalu pozwał Rosję za straty w interesach. Pozew skomentował już rzecznik Kremla

Najbogatszy człowiek na Ukrainie, który jest m.in. właścicielem zakładów Azowstal w Mariupolu, Rinat Achmetow złożył w poniedziałek pozew przeciwko Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, domagając się rekompensaty za liczone w miliardach dolarów straty w interesach od początku rosyjskiej inwazji - przekazał holding finansowy Achmetowa System Capital Management.

Najbogatszy człowiek na Ukrainie, który jest m.in. właścicielem zakładów Azowstal w Mariupolu, Rinat Achmetow złożył w poniedziałek pozew przeciwko Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, domagając się rekompensaty za liczone w miliardach dolarów straty w interesach od początku rosyjskiej inwazji - przekazał holding finansowy Achmetowa System Capital Management (SCM).

Rinat Achmetow pozwał Rosję za "ciężkie naruszenia jego praw własności" - podaje agencja Reutera za System Capital Management (SCM). Magnat biznesowy domaga się także sądowego nakazu "zapobiegającego angażowaniu się Rosji w dalszą blokadę, grabież, dywersję i niszczenie zboża i stali" produkowanych przez należące do niego przedsiębiorstwa. Przypomnijmy, że należący do ukraińskiego biznesmena zakład Azowstal był przez długie tygodnie bombardowany i ostrzeliwany przez rosyjskie wojska. W podziemiach koncernu ukrywali się cywile i żołnierze pułku Azow.

"Zło nie może pozostać bez kary. Zbrodnie Rosji przeciwko Ukrainie i naszemu narodowi s± skandaliczne, i ci, którzy ich dokonali, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności" - skomentował Achmetow, którego słowa przekazał SCM.

Achmetow powiedział w zeszłym miesiącu, że jego firma Metinvest, największy producent stali na Ukrainie, poniosła straty w wysokości od 17 do 20 mld dolarów z powodu rosyjskiego bombardowania zakładów w Mariupolu.

Zapytany o pozew rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja nie podlega już jurysdykcji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Magazyn Forbes określił majątek Achmetowa w 2013 roku na 15,4 mld dolarów. Od tego czasu jego imperium biznesowe zostało dotknięte rosyjską inwazją w tym roku i latami walk na wschodzie Ukrainy. W 2014 roku najbogatszy człowiek na Ukrainie wsparł obóz władz w Kijowie, oskarżając prorosyjskich separatystów o zdobywanie wschodniej części kraju ogniem i mieczem.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM