Alarmy z powodu upału we Włoszech. W wielu miejscach temperatura przekroczy 40 stopni

W 12 miastach we Włoszech, w tym w Rzymie, Florencji i Neapolu obowiązuje we wtorek najwyższy stopień alarmu z powodu upałów. W środę alert zostanie wprowadzony w kolejnych siedmiu. Przez cały tydzień, jak ostrzegają meteorolodzy, temperatury w wielu miejscach kraju przekraczać będą 40 stopni.
Zobacz wideo

Ministerstwo zdrowia ogłosiło czerwony alarm także w Cagliari, Campobasso, Civitavecchii, Frosinone, Latinie, Palermo, Perugii, w Reggio Calabria i Rieti.

W środę do tych miast dołączą jeszcze Ankona, Bari, Bolonia, Katania, Mesyna, Pescara i Viterbo.

Najwyższy stopień alarmu oznacza zagrożenie dla zdrowia dzieci, osób starszych i chorych.

Obecna, kolejna w ostatnich tygodniach fala gorąca, to efekt następnego zjawiska, określanego jako antycyklon afrykański, który podniósł temperatury znacznie powyżej średniej na przełomie czerwca i lipca. Nadano mu nazwę Charon.

Największy skwar zapowiadany jest w tym tygodniu dla centrum i południa, w tym dla Sardynii i Sycylii, ale żaden region nie zostanie oszczędzony, choć nieco mniej gorąco będzie na północy.

Trudnemu do zniesienia skwarowi towarzyszy rekordowa susza w wielu regionach, między innymi w Lombardii, Piemoncie i w Lacjum.

W Rzymie temperatura sięga w tych dniach prawie 40 stopni. W poniedziałek panowały skrajnie trudne warunki z powodu wielu pożarów w różnych punktach miasta. Burmistrz Roberto Gualtieri określił sytuację wręcz jako krytyczną. W dwóch dzielnicach ewakuowano mieszkańców kilku domów.

Nad Wiecznym Miastem przez wiele godzin unosiła się warstwa dymu.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM