Ustalono nazwiska dwóch rosyjskich wojskowych, którzy wydali rozkaz rozstrzelania cywilów pod Kijowem

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że ustaliła nazwiska dwóch rosyjskich wojskowych, którzy w lutym mieli wydać rozkaz torturowania i rozstrzelania pięciu cywilów w podkijowskiej Peremosze. To majorzy Maksim Krasnoszczokow i Aleksandr Wasiliew.
Zobacz wideo

Według informacji opublikowanej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy wojskowi pełnili służbę w 15. Samodzielnej Brygadzie Strzelców Zmotoryzowanych 2. Gwardyjskiej Armii Ogólnowojskowej Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji. Krasnoszczokow był dowódcą batalionu stacjonującego w podkijowskiej Peremosze, a Wasiliew – jego zastępcą.

W Peremosze podczas tymczasowej okupacji w lutym mieli oni nielegalnie pojmać i uwięzić siedmiu cywilów – podała na swojej stronie prokuratura obwodu kijowskiego, która również informuje o tej sprawie. Następnie obaj przesłuchiwali ich i torturowali, usiłując pozyskać informacje na temat ukraińskich wojskowych i funkcjonariuszy innych struktur siłowych.

"W końcu wydali podwładnym rozkaz rozstrzelania ludzi z karabinów maszynowych bezpośrednio w miejscu tortur, a następnie wysadzenia budynku w powietrze razem z ciałami, by ukryć zbrodnię wojenną" – podano w komunikacie SBU. Rosjanie zabili wówczas pięć osób.

Prokuratura i SBU powiadomiły, że obaj wojskowi zostali zaocznie powiadomieni o statusie podejrzanych o dokonanie przestępstwa (złamania prawe i zwyczajów wojny).

Amerykańskie restrykcje wymierzone w żołnierzy rosyjskich

Amerykański Departament Stanu ogłosił we wtorek restrykcje wizowe dla 511 rosyjskich żołnierzy działających m.in. pod Mariupolem i w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy, a także dla przedstawicieli marionetkowych władz lokalnych na okupowanych terytoriach.

Na listę sankcji wpisano również m.in. jednostki wojskowe, które miały brać udział w zbrodniach w Buczy i innych miejscowościach pod Kijowem.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM