Stoltenberg na koniec szczytu NATO: Jesteśmy gotowi bronić wszystkich naszych sojuszników

Jesteśmy gotowi bronić wszystkich naszych sojuszników - zapewnił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na zakończenie szczytu w Madrycie.
Zobacz wideo

Wczoraj liderzy przyjęli nową koncepcję strategiczną sojuszu, w której mowa jest m.in. o tym, że Rosja to najbardziej znaczące i bezpośrednie zagrożenie dla NATO. Dziś sekretarz generalny NATO był pytany o groźby Rosji w związku z zaproszeniem Szwecji i Finlandii do przystąpienia do NATO. 

- Jesteśmy gotowi bronić wszystkich sojuszników. Jesteśmy gotowi na każdą ewentualność - mówił tuż po zakończeniu obrad Jens Stoltenberg. 

Sekretarz generalny NATO podkreślał też, że sojusz ma za zadanie pomóc Ukrainie przejść ze starego sowieckiego sprzętu na sprzęt nowoczesny. Choć sam nie jest i nie będzie bezpośrednio stroną konfliktu tak, by zapobiec eskalacji wojny.

Globalny kryzys żywnościowy

Globalny kryzys żywnościowy jest bezpośrednim rezultatem ataku Rosji na Ukrainę - powiedział też szef NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej. 

- Ceny żywności osiągają rekordowe poziomy, wiele krajów jest uzależnionych od importu z Ukrainy pszenicy i innej żywności. Na szczycie NATO rozmawialiśmy, jak złagodzić ten kryzys i przewieźć zboże z Ukrainy drogą morską i lądową - powiedział. 

Jak dodał, sojusznicy są zaangażowani na różne sposoby, by znaleźć sposoby wydostania zboża i żywności z Ukrainy. Wskazał, że Turcja pełni kluczową rolę dla przyspieszenia zawarcia "pewnych porozumień". - Grecja jest gotowa do tego, żeby udostępnić statki, żeby wydostać zboża z Ukrainny. Inni alianci są zaangażowani w pewne dyplomatyczne wysiłki, by zawrzeć pewne porozumienia, tak żeby statki mogły pływać po Morzu Czarnym ze zbożem i żywnością - powiedział.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny. Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM