Rosja straciła blisko 36 tys. żołnierzy. Najnowsze dane ujawnił ukraiński sztab

Rosja od rozpoczęcia ataku na Ukrainę straciła około 35 870 żołnierzy, w tym ostatniej doby 120 - poinformowała strona ukraińska. Najbardziej zacięte walki - na terenie Donbasu - toczą się w Lisiczańsku. "W piątek siły zbrojne Ukrainy odparły dwa zmasowane natarcia rosyjskich wojsk" w tym rejonie - poinformował szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego. W tym czasie armia rosyjska straciła - jak poinformowała strona ukraińska - około 35 870 żołnierzy, w tym około 120 w ciągu ostatniej doby.

Według danych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy od początku wojny Rosja straciła:

  • 1582 czołgi;
  • 3737 pojazdów opancerzonych;
  • 217 samolotów;
  • 186 helikopterów;
  • 800 systemów artylerii;
  • 246 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet;
  • 105 systemów przeciwlotniczych;
  • 2614 pojazdów i cystern;
  • 15 jednostek pływających;
  • 653 drony.

Domy we wsiach "płoną jeden za drugim"

Jak poinformował szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj, "w piątek siły zbrojne Ukrainy odparły dwa zmasowane natarcia rosyjskich wojsk – w kierunku Wierchniokamianki i zakładów żelatyny (w Lisiczańsku), gdzie przeciwnik próbował prowadzić rozpoznanie walką".  "W obu przypadkach okupanci wycofali się" – przekazał w mediach społecznościowych.

Hajdaj podkreślił, że Rosjanie zgromadzili w rejonie walk bardzo wielu żołnierzy oraz ogromne zasoby sprzętu wojskowego i atakują z różnych kierunków. Domy we wsiach "płoną jeden za drugim".

Zacięte walki o Lisiczańsk trwają od dawna. Jak mówiła w TOK FM Anna Maria Dyner, miejscowość "wybija się klinem między tereny zajęte przez wojska rosyjskie". - A biorąc pod uwagę , że Rosjanie bywają w stanie kontrolować drogę między Bachmutem a Lisiczańskiem, to można sobie wyobrazić sytuację, w której jednostki ukraińskie zostaną odcięte i trafią to tzw. kotła - wyjaśniła ekspertka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Dlatego, jak oceniła, ukraińskie wojska mogą nie niedługo wycofać. - To kwestia odpowiedzi na pytanie, czy jest sens bronić niektórych miejscowości, kiedy będzie to powodowało tylko wykrwawianie się jednostek - stwierdziła gościni TOK FM.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM