Egipt. Rekiny w okolicach Hurghady znów zaatakowały. Zginęły już dwie turystki

Mieszkanka Rumunii jest drugą ofiarą rekinów, które pojawiły się w pobliżu popularnego egipskiego kurortu Hurghada. Została zaatakowana w piątek, podobnie jak pierwsza ofiara drapieżników, 68-letnia Austriaczka, ale jej ciało znaleziono dopiero po kilku godzinach. Lokalne władze w Egipcie potwierdziły śmierć turystek.

Zatoka Sahl Hasheesh - tu rekiny zaatakowały. Oto kim są ofiary.

Rekin najpierw rzucił się na 68-letnią Austriaczkę, która straciła rękę oraz nogę i zmarła w szpitalu w wyniku obrażeń. Do ataku doszło blisko brzegu  - na filmie w internecie, na którym widać moment zdarzenia, woda zmienia kolor na czerwony, a osoby postronne rzucają jej z molo przedmioty ratunkowe. Kobieta wydostała się na brzeg, ale nie przeżyła ataku.

Według brytyjskiej gazety "Daily Mail", kobieta nazywała się Elisabeth Sauer i pochodziła z miejscowości Kramsach w Tyrolu, gdzie była wcześniej lokalną radną. Piątek miał być ostatnim dniem jej wakacji - od miesiąca spędzała jej z mężem, Austriakiem egipskiego pochodzenia, w Hurghadzie.

Drugą śmiertelną ofiarą jest Rumunka po czterdziestce, która mieszkała w hotelu Premiere Le Reve w Hurghadzie. Nie ujawniono jej tożsamości, ani innych informacji. Oba ataki rekina miały miejsce w odległości ok. 600 metrów od siebie.

W sobotę władze egipskie zamknęły odcinek wybrzeża Morza Czerwonego w okolicach, w których zginęły kobiety. Zakazem objęto uprawianie sportów wodnych - nurkowanie, snorkeling, windsurfing i żeglowanie. Zakaz pływania miały też łodzie rybackie u wybrzeży Hurghady.

Rekina zaatakował turystkę z Austrii w pobliżu HurgadyRekina zaatakował turystkę z Austrii w pobliżu Hurgady Źródło: Google Maps

Rekiny w  Morzu Czerwonym. Tak atakowały w ostatnich latach

Choć ataki rekinów na ludzi są niezwykle rzadkie, co jakiś czas słychać o takich dramatach. Tym razem do tragedii doszło w zatoce Sahl Hasheesh niedaleko Hurghady. Kiedy miały miejsce poprzednie ataki?

  • W czerwcu 2021 37-letni Jordańczyk został ugryziony w nogę przez rekina, ale przeżył.
  • W grudniu 2020 roku 42-letnia Niemka została zaatakowana przez rekina podczas nurkowania w pobliżu Marsa Alam.
  • W październiku 2020 r. 12-letni ukraiński chłopiec na wakacjach w Egipcie i jego przewodnik turystyczny stracili kończyny po ataku żarłacza białopłetwego.
  • W sierpniu 2018 roku 41-letni turysta z Czech zmarł po tym, jak został zaatakowany w pobliżu miasta Marsa Alam.
  • W 2010 roku w Sharm el Sheikh miało miejsce pięć ataków rekinów w ciągu pięciu dni.

Hurghada. Ataki rekinów w Morzu Czerwonym. Sprawcą jest rekin ostronosy lub żarłacz białopłetwy

Według ekspertów za ataki na ludzi może odpowiadać jeden z dwóch gatunków rekina - rekin ostronosy lub żarłacz białopłetwy.

Jak podaje serwis ekologia.pl, rekin ostronosy, nazywany też ostronos, ostronos atlantycki, ostronos pacyficzny, mako, rekin mako należy do najbardziej aktywnych i najszybszych morskich drapieżników. Pokonuje tysiące kilometrów otwartego morza w poszukiwaniu ofiar, którymi są przede wszystkim pelagiczne ryby i głowonogi. 

Ostronos atlantycki to duży rekin o niezwykle opływowym kształcie - nazywa się go "żywą torpedą". Jego pysk jest ostro zakończony, a płetwy piersiowe długie i wąskie. Zęby ostronosa atlantyckiego są duże, wąskie i zaostrzone. Maksymalne rozmiary osiągane przez ostronosa to prawie 4,5 metra przy wadze ponad 500 kilogramów, ale większość dorosłych osobników jest znacznie mniejsza - ma przeciętnie 270 cm.

Żarłacz białopłetwy jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych rekinów na świecie. Jego środowiskiem są zwykle otwarte wody oceaniczne, unika wód przybrzeżnych. Najchętniej przebywa na niewielkich głębokościach, choć bywał notowany do 1080 m głębokości. 

Ta ryba drapieżna jest niebezpieczna dla człowieka. Żywi się kręgowcami (rybami, ssakami, ptakami, gadami), bezkręgowcami (głowonogami) i padliną. Dojrzałość płciową osiąga między 6 a 7 rokiem życia, przy długości ciała 1,68-1,98 m (samice) oraz 1,75-2,24 m (samce). 

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM