Państwa NATO podpisały protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii. Stoltenberg dziękuję Turcji za "konstruktywne podejście"

We wtorek w kwaterze głównej NATO w Brukseli ambasadorowie krajów Sojuszu podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekka Haavisto i szwedzkiej minister spraw zagranicznych Ann Linde.
Zobacz wideo

- To naprawdę historyczny moment. Dla Finlandii, Szwecji, NATO i naszego wspólnego bezpieczeństwa - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i dodał: przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO sprawi, że będą on bezpieczniejsze, a NATO będzie silniejsze. - Liczę, że wszystkie państwa sojusznicze NATO zapewnią szybką ratyfikację akcesji Szwecji i Finlandii - zaapelował Stoltenberg. 

Oba kraje mają teraz status państw zaproszonych do NATO i mogą uczestniczyć w naradach Sojuszu bez prawa głosu. Równolegle, w krajach członkowskich NATO będzie miał proces ratyfikacji protokołów akcesyjnych.

Szwecja i Finlandia w NATO. Tureckie pretensje 

W zeszłym tygodniu w czasie szczytu NATO sojusz podjął historyczną decyzję o zaproszeniu do organizacji sąsiadującej z Rosją Finlandii i Szwecji. Pomimo dojścia do porozumienia przez kraje sojusznicze, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzega, że Ankara wciąż może zablokować proces akcesyjny jeżeli dwa kraje kandydujące nie spełnią żądania Turcji dotyczącego ekstradycji lub deportacji osób podejrzewanych przez Turcję o terroryzm, w tym członków organizacji syryjskich Kurdów YPG/PYD. Szef NATO Jens Stoltenberg podziękował Turcji za "konstruktywne podejście" w procesie akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM