Papież Franciszek zadebiutował na Spotify. "Nie czuję swojego wieku"

Papież Franciszek zadebiutował w serwisie streamingowym Spotify, gdzie mówił o sobie i odpowiadał na pytania swojego dawnego rzecznika z Buenos Aires, księdza Guiilermo Marco. Wyznał w jego podcaście, że nie czuje, że ma 85 lat. - Śmieję się sam z siebie i idę naprzód - zapewnił.
Zobacz wideo

- Nie czuję swojego wieku. Kiedy myślę o tym, że mam 85 lat, wydaje mi się to nierealne: ja w tym wieku? - powiedział papież. Zapytany czy nadal wcześnie wstaje, by się modlić, odparł, że tak. - Bo jeśli nie modli się rano, nie modli się już więcej - stwierdził Franciszek.

- Brakuje mi chodzenia po ulicach. W Buenos Aires spacerowałem, jeździłem autobusem. Tu kiedy dwa razy wyszedłem, zostałem przyłapany na gorącym uczynku. Dwa razy - zimą o 7 wieczorem, kiedy nic się nie dzieje, jest ciemno. Poszedłem do optyka, ale kobieta na balkonie zaczęła krzyczeć "papież" i się skończyło - wspominał papież. Gdy z kolei poszedł odwiedzić przyjaciół w ich sklepie płytowym, zobaczył go dziennikarz czekający na taksówkę.

Papież podkreślił, że nie jest prawdą, iż wymyka się ukradkiem z Domu Świętej Marty, gdzie mieszka. Przypomniał, że w tajemnicy Watykan opuszczał św. Jan Paweł II, by pojeździć na nartach.

Franciszek wyjaśnił też ponownie, dlaczego nie chciał mieszkać w apartamencie w Pałacu Apostolskim, który odwiedził zaraz po wyborze. - Ogromne wrażenie robi to, jaki jest przestronny; nie tyle luksusowy, ile olbrzymi - powiedział papież. Porównał papieski apartament to "odwróconego lejka".

- Każdy, kto miałby prawo wstępu tam wchodzi, a do tego wpada się w ręce współpracowników, traci niezależność i jest się bez ludzi - stwierdził papież. Następnie wyznał: "Dlatego poprosiłem Boga: daj mi drogę wyjścia".

Gdy po konklawe pozostał w Domu Świętej Marty, gdzie mieszkał w jego trakcie, zobaczył sprzątaczki przygotowujące nowy apartament gościnny dla niego, już jako papieża.

- Sypialnia z łazienką, pokój do przyjmowania gości i gabinet. Powiedziałem: "Bóg włożył mi to w ręce" - dodał Franciszek. Powtórzył to, co powiedział kiedyś podczas spotkania z młodzieżą: postanowił tam zamieszkać na stałe "z powodów psychiatrycznych".

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny. 

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM