Ukraina. Słowiańsk będzie celem kolejnej kluczowej bitwy w Donbasie

Wojska rosyjskie umacniają swoją kontrolę nad Lisiczańskiem i obwodem ługańskim na Ukrainie, a także zbliżają się do Słowiańska, który zapewne będzie celem kolejnego kluczowego starcia w walce o Donbas - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony. Minionej doby - jak poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy - Rosjanie stracili ok. 150 ludzi i sześć czołgów.

"Rosja prawdopodobnie nadal umacnia swoją kontrolę nad Lisiczańskiem i obwodem ługańskim. Na północy zaangażowała na kierunku iziumskim większość pozostałych dostępnych jednostek ze Wschodniego i Zachodniego Okręgu Wojskowego. W ci±gu ostatniego tygodnia siły rosyjskie prawdopodobnie posunęły się o kolejne 5 km wzdłuż głównej drogi E40 z Iziumu, napotykając na niezwykle zdeterminowany opór ukraiński. Siły rosyjskie ze Wschodniego i Zachodniego Okręgu Wojskowego znajdują się obecnie prawdopodobnie w odległości około 16 km na północ od miasta Słowiańsk. Wobec zagrożenia miasta również ze strony (sił) Centralnego i Południowego Okręgu Wojskowego istnieje realna możliwość, że bitwa o Słowiańsk będzie kolejnym kluczowym starciem w walce o Donbas" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego ministerstwa obrony.

Strona ukraińska poinformowała, że ostatniej dobry w związku z ostrzałem prowadzonym przez Rosjan, w Słowiańsku zginęły dwie osoby, a siedem zostało rannych.

Wojna w Ukrainie. Straty Rosji

Według danych opublikowanych przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosja od początku rozpętanej przez siebie wojny straciła około 36,5 tys. żołnierzy i 1,6 tys. czołgów, w tym około 150 ludzi i sześć czołgów w ciągu ostatniej doby.

Ponadto Rosja od 24 lutego straciła:

  • 3789 pojazdów opancerzonych;
  • 217 samolotów;
  • 187 helikopterów;
  • 812 systemów artylerii;
  • 247 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet;
  • 107 systemów przeciwlotniczych;
  • 2648 pojazdów i cystern;
  • 15 jednostek pływających;
  • 664 drony.  

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM