Sztab Generalny Ukrainy: Wojska rosyjskie próbują przejąć pełną kontrolę nad obwodem ługańskim

Wojska rosyjskie próbują przejąć pełną kontrolę nad obwodem ługańskim oraz atakować w kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - ogłosił w czwartek w porannym sprawozdaniu Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Zobacz wideo

"Siły agresora próbują przeprowadzić atak w kierunku Słowiańska, a okolice miejscowości Dołyna, Kurulka, Mazaniwka, Bohorodyczne, Adamiwka i Czepil znalazły się pod ostrzałem artylerii lufowej i wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet" - napisano w komunikacie.

Rosjanie ostrzelali również okolice kilku miejscowości na kierunku Kramatorska i na kierunku Bachmutu w obwodzie donieckim. W pobliżu miejscowości Spirne przeprowadzili atak z powietrza.

Według ukraińskiego sztabu wojska rosyjskie przeprowadziły też ostrzały i ataki z powietrza na szereg miejscowości w obwodzie sumskim na północy Ukrainy. "W okolicach Charkowa Rosjanie skupiają się na obronie okupowanych terenów i próbują atakować na niektórych odcinkach frontu. Ostrzeliwali szereg okolicznych miejscowości i zaminowali drogi w pobliżu Szestakowa" - napisano w komunikacie sztabu.

Wojska rosyjskie prowadzą również systematyczne ostrzały pozycji sił zbrojnych Ukrainy na kierunkach Awdijiwki, Kurachowego, Nowopawliwki i Zaporoża. Ostrzelali też szereg miejscowości w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy.

W okolicach Dobrianki, w obwodzie czernihowskim, żołnierze ukraińscy niemal całkowicie zniszczyli rosyjską grupę dywersyjno-zwiadowczą, a następnie skutecznie odparli atak rosyjskiego wojska, zaznaczył sztab.

Ukraińska artyleria rakietowa i jednostki lotnictwa w dalszym ciągu uderzają w miejsca koncentracji i magazyny sił rosyjskich na wyznaczonych kierunkach - dodano w komunikacie.

Od 28 czerwca zniszczono 16 rosyjskich baz i magazynów 

Siły ukraińskie zniszczyły od 28 czerwca szesnaście rosyjskich baz, koszarów i magazynów amunicji - podała w czwartek agencja Ukrinform, powołując się na dowództwo Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy, czyli wojsk ukraińskich broniących wschodnich regionów kraju.

Dowództwo zamieściło na Telegramie szczegółowy spis zniszczonych baz i magazynów. Wynika z niego, że od poniedziałku siły rosyjskie straciły ich aż dziewięć.

Tylko w środę siły ukraińskie przeprowadziły cztery ataki: na magazyn amunicji w Wełykym Burłuku w obwodzie charkowskim, na rosyjską bazę w Makiejewce w obwodzie donieckim, na bazę paliwową w Doniecku oraz na rosyjskie magazyny w Chersoniu. 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w środę wieczorem, że zachodnia artyleria otrzymana przez jego kraj zaczęła wreszcie działać z całą mocą. - Nasi obrońcy zadają precyzyjne uderzenia w magazyny i inne punkty ważne dla logistyki najeźdźcy, co znacznie zmniejsza jego potencjał ofensywny. Straty okupantów będą się tylko powiększać z każdym kolejnym tygodniem - oznajmił Zełenski.

TOK FM PREMIUM