Superksiężyc 2022. W lipcu naturalny satelita Ziemi zaświeci wyjątkowo jasno

Superksiężyc 2022. W lipcu naturalny satelita Ziemi przejdzie przez najbliższy naszej planecie punkt swojej orbity. To jedna z rzadkich okazji do zaobserwowania tzw. superpełni Księżyca.

Pełnia Księżyca w lipcu 2022 będzie inna od wszystkich. Dlaczego?

Pełnia Księżyca – naturalnego satelity Ziemi – jest zjawiskiem, które występuje na naszym niebie regularnie co około 29,5 dnia. Nie każdy wie, że widoczna wielkość tarczy tego obiektu może być różna. Dzieje się tak, ponieważ orbita Księżyca krążącego wokół naszej planety nie jest kołowa, tylko eliptyczna. Średnia odległość tego obiektu od naszej planety to 384 000 kilometrów, lecz różnica pomiędzy najdalszym punktem (czyli apogeum), tym najbliższym (czyli perygeum) wynosi aż 10 procent. Tarcza Księżyca widoczna z Ziemi wydaje się więc większa lub mniejsza, w zależności od dystansu srebrnego globu od naszej planety.

Kiedy Księżyc jest blisko Ziemi, czyli znajduje się w perygeum swojej orbity, świeci dużo jaśniej (nawet 30 proc. bardziej), niż kiedy jest w apogeum. To zjawisko nazywane jest superpełnią Księżyca albo superksiężycem. Superksiężyc 2022 będzie można zaobserwować już w środę 13 lipca.

Superksiężyc 2022 będzie doskonale widoczny gołym okiem, nie trzeba będzie użyć teleskopu do jego obserwacji. Dobrze być wtedy jednak poza miastem – w miejscu, gdzie nie ma wysokich budynków ani drzew.

Od kiedy warto oglądać pełnię Księżyca w lipcu 2022?

Jak podaje serwis Urania.edu.pl, obserwację superksiężyca w lipcu 2022 można zacząć już we wtorkowy wieczór 12 lipca. Chwilę po godzinie 23:00 Księżyc osiągnie minimalną deklinację – oznacza to, że będzie kulminował w najniższym nad Ziemią możliwym położeniu (znajdzie się wtedy w odległości 363 666 km od naszej planety). Będzie się wydawał wyjątkowo duży i jasny.

Niecałą dobę później Księżyc – naturalny satelita Ziemi – osiągnie fazę pełni. Punkt kulminacyjny pełni Księżyca w lipcu 2022 będzie miał miejsce w środę 13 lipca o godz. 20:38.

Superksiężyc 2022 nazywany jest Koźlim Księżycem. Skąd taka nazwa?

Pełnia Księżyca w lipcu 2022 nazywana jest Koźlim Księżycem. Takie określenie związane jest z czasem, w którym samce saren – czyli kozły – zrzucają swoje poroże, aby dać miejsce nowemu.

Inna nazwa pełni Księżyca w lipcu 2022 to:

  • Pełnia Burzowa (ze względu na częste burze występujące w tym czasie),
  • Pełnia Sienna (ze względu na czas zbiorów).

Kiedy kolejne pełnie Księżyca w 2022?

Po Koźlim Księżycu już w piątek 12 sierpnia 2022 będzie miała miejsce kolejna pełnia, nazywana Pełnią Księżyca Jesiotrów.

Kolejne pełnie Księżyca w 2022 roku będzie można zaobserwować:

  • 10 września (Pełnia Księżyca Plonów),
  • 9 października (Pełnia Księżyca Myśliwych),
  • 8 listopada (Pełnia Bobrzego Księżyca),
  • 8 grudnia (Pełnią Zimnego Księżyca).

TOK FM PREMIUM